Předtím, než vysadíte kedlubny na záhon, proveďte tyto důležité kroky

autor Nikola Klementová publikováno 27.04.2023 08:00
kedluben

Mezi velmi oblíbenou zeleninu patří nejen rajčata, okurky a papriky, ale také kedlubny, které si můžeme vypěstovat na zahradě. Víte, jak na jejich přesnou výsadbu, aby byla úroda zdařilá?

Šťavnaté a křehké kedlubny mají lahodnou chuť, a navíc jsou ideální potravinou při hubnutí. Mají totiž málo kalorií, mnoho vlákniny, takže zasytí, ale také podpoří správné trávení a zajistí dobrou náladu. A co je nejlepší? Že je můžete pěstovat na balkoně, ve skleníku, ale také na zahrádce. Co se týká vitamínů, které tato zelenina obsahuje, za zmínku jistě stojí vysoký obsah vitaminu C, který je rovněž obsažen i v mladých listech. Dále obsahuje železo, vápník a vitamin A. Jaké kroky tedy učinit před výsadbou?   

Sazenice kedluben

Sazenice kedluben, které jste si předpěstovali, lze vysazovat do skleníku, ale také na záhon. Výsadba platí pro letní i pozdní odrůdy. Abyste si mohli užívat kedlubny celou sezonu, bude dobré jejich výsadbu pěkně rozplánovat. Stále však myslete na to, že byste měli vysévat tolik kedluben, kolik jich zvládnete sníst. Také myslete na to, že pozdní kedlubny vyséváme od konce dubna. 

sazenice kedluben

Co se týká náročnosti kedluben, lze říci, že toho moc nepotřebují, ale živiny jsou pro ně zásadní. Je tedy důležité, abyste opakovanou výsadbu neprováděli stále na stejném místě. Vždy ale volte lehkou či středně těžkou půdu, která obsahuje dostatečné množství humusu.

Před výsadbou kedluben

Před výsadbou je vhodné půdu zrýt, pořádně prokypřit a zavlažit, pokud je příliš suchá. V případě, že kedluben pěstujete ze semen, umístěte pět semínek k sobě. V době, kdy vyrostou malé rostlinky s několika lístky, bude potřeba sazeničky rozsázet. Vzdálenost mezi nimi ponechte alespoň dvacet centimetrů. V druhém případě, pokud máte předpěstované sazenice, sázejte je opět s uvedeným rozestupem a neumísťujte je příliš hluboko, protože hlízy by mohly být protáhlé a úroda by nebyla vydařená. Bohatě postačí, když sazenicím lehce přikryjete kořínky zeminou. 

kedlubny

Důležité také bude, a to 14 dnů před samotnou výsadbou, sazenice otužovat. Buď sazeničky odnesete na místo, kde je o něco nižší teplota nebo snížíte teplotu větráním. Takto učiňte týden před výsadbou. Poslední týden je nechte pár dnů venku přes den a poslední tři dny je nechte venku i přes noc. Během těchto čtrnácti dnů omezte zálivku a den předtím, než je vysadíte ven, je dobře zalijte.  

Péče o kedlubny

Po vysazení dopřejte kedlubnám vodu pouze mírně. Jakmile sazenice vyrostou, zalévejte je každý druhý den, a to na zeminu, nikoli na listy. Jakmile se začnou tvořit hlízy, zvyšte zálivku, aby kedlubny nepraskaly. V počátcích růstu je také přihnojte granulovaným minerálním hnojivem. Zapravte ho do půdy.

Mohlo by Vás zajímat

Algarve
publikováno 16. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

Waldviertelská železnice
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Za zábavou i za poznáním po rakouské úzkokolejce

Pučálka
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

2 staročeská postní jídla, která jsou rychlá a chutná. Připomeňte si obědy našich předků

zavřít reklamu
×
Reklama