Bohatou úrodu melounu si můžete vypěstovat na zahradě – jak na to?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.04.2023 14:04
melouny

Vodní meloun patří mezi letní pochoutku, kterou si s libostí užívá mnoho z nás. Věděli jste však, že si jej můžete vypěstovat i na své zahradě? Rádi vám prozradíme, jak přesně na jeho pěstování.

Existují různé druhy melounů, ale právě vodní patří mezi nejoblíbenější. V letním období nás příjemně osvěží a dodá potřebné tekutiny. Navíc, co se týká pěstování, zvládne jej každý. Není totiž nikterak složité meloun vypěstovat. Pokud jim zajistíte správné podmínky, co nevidět se dočkáte lahodných a šťavnatých plodů. Jak tedy na jejich pěstování od semínka?

Předpěstování sazenic

U sazenic melounu se doporučuje začít s předpěstování do poloviny dubna. Pokud jste to však nestihli, zkusit to můžete ještě nyní, ale také si můžete v zahradnictví koupit již předpěstované sazenice. Každopádně, co se týká předpěstování semen melounu, do kelímků dejte substrát a semena vložte do hloubky jednoho centimetru vždy po třech. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, kterou budete provádět pomocí lahve s rozprašovačem. 

Zkusit také můžete rašelinové tablety pro předpěstování. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Melounová semínka odložte na teplé místo, nejlépe však s teplotou kolem 23 °C, aby vyklíčila. Teplota by neměla kolísat. Uvádí se, že při teplotě 20 °C vyklíčí již za týden. Pokud však semenům dopřejete teplotu kolem 30 °C, vyklíčí již za tři dny.   Bohatou úrodu melounu si můžete vypěstovat na zahradě – jak na to?

Výsadba sazenic

Jakmile sazeničky více povyrostou, můžete je vysadit do skleníku. Myslet byste však měli na to, že nesnesou kolísání teplot. Také potřebují dostatek světla, teplo a kyprou a lehkou půdu obohacenou o živiny. Postup výsadby je také velmi jednoduchý. Připravte jámu, nasypte do ní kompost, sazenice do ní umístěte po dvou a stonky zasypte zeminou po první lístky. Kolem sazenic také můžete vytvořit val pro zadržení vody. Nezapomínejte na každodenní mírnou zálivku. Ovšem dvakrát za týden bude vhodné, abyste sazenicím dopřáli větší množství vody, a to deset litrů pro skupinu sazenic. 

Samozřejmě je můžete vysazovat i na záhon, ale až po 15. květnu, protože sazenice melounů jsou náchylné ke změnám teplot. Opět je důležité půdu obohatit o humus. Sazenice můžete vysadit do kupky zeminy, tak se půda snáze prohřeje. A pokud chcete či máte možnost, již nyní můžete zeminu, kam budete vysazovat melouny, přikrýt černou netkanou textilií, aby se půda prohřála. Po vysazení můžete k rostlinám umístit mulč, který brání vysychání půdy. Co se týká vzdálenosti jednotlivých sazenic od sebe, dodržujte metrový rozestup, a to v případě, že melounům poskytnete oporu. Pokud je necháte plazit po zemi, doporučuji 1,5 až 2 metry rozestup.     

Mohlo by Vás zajímat

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Rybíz
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak prořezat rybíz: Díky správnému postupu zajistíte bohatou úrodu a zdraví keřů

zavřít reklamu
×
Reklama