Jak bojovat proti americkému padlí na rybízu či angreštu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.04.2023 09:27
rybíz

Angrešt a rybíz najdeme na většině zahrádek. Jedná se o ovoce, které máme rádi snad všichni. Bohužel se však stává, že keříky může napadnout americké padlí, se kterým bychom měli začít okamžitě bojovat.

Pokud pěstujete ovoce, zeleninu, ale i jiné rostliny, zajisté také přemýšlíte nad tím, jak svoji úrodu ochráníte před škůdci a nemocemi. Zmíněné padlí se vyskytuje skoro po celém světě, proto preventivní opatření bude základní. Jak tedy ochránit rybíz, angrešt a jostu před americkým padlím? A jak se proti němu bránit?

Pokládáte si otázku, zda americké padlí opravdu pochází z Ameriky? Tak ano, pochází, ale bohužel se již rozšířilo téměř po celém světě. Nejvíce způsobuje potíže angreštu, rybízu a jostě, proto se mu také přezdívá hnědé padlí angreštové. Vyskytuje se především na jaře a začátkem léta, proto je velmi důležité se proti němu ihned a efektivně bránit.

Co se týká toho, zda padlí poznáte, všímejte si bělavého povlaku na letorostech, ale také na pupenech a listech. V neřešených případech se dostane na plody, které se začnou špatně vyvíjet, jsou malé a jejich chuť není dobrá. Nehledě na to, že padlí může napadnout i okolní zeleň.

Výsadba angreštu a rybízu

Velice účinná zbraň proti padlí je vždy prevence, to je jasné a jednoduché řešení problému. Z toho důvodu se doporučuje, abyste rybíz a angrešt umístili dál od sebe, a to na vzdušném a slunném místě. Jak je známo, padlí miluje vlhko a teploty kolem 22 °C. Samozřejmě také stříhání a tvarování keřů může preventivně bojovat proti tomuto škůdci. Korunku byste měli prostříhat tak, aby byla vzdušná a staré a nemocné větve, aby byly odstraněny. Nezapomínejte také na to, že nemocné části keřů nepatří na kompost, nýbrž je musíte okamžitě spálit. 

Angrešt

V případě, že plánujete výsadbu těchto keřů, určitě se porozhlédněte po druzích, které jsou méně náchylné. Jakmile se padlí objeví, nezbývá nic jiného, než použít chemii nebo domácí postřiky, které vyrobíme velmi jednoduše. 

Postřiky na hnědé padlí

V případě, že stav není tolik vážný, zasáhnete v počátcích, využít můžete odvar z přesličky rolní. Dokonale se hodí na hubení plísní. Nasbírejte jeden a půl kilogramu přesličky rolní a nechte ji louhovat v deseti litrech vody dva dny. Pokud neseženete čerstvou přesličku, sežeňte tři sta gramů této rostliny v sušené formě a přelijte ji pěti litry vody. Sušenou formu doporučujeme druhý den povařit a po vychladnutí zředit výluh a vodu v poměru 1:3.

Další možností je postřik z jedlé sody. Připravte si dvě polévkové lžíce jedlé sody, dvě lžíce oleje, jednu lžíci jablečného octa, jednu lžičku mycího prostředku na nádobí a vše smíchejte ve třech litrech vody. Sodu nechte řádně rozpustit a tekutinu nalijte do lahve s rozprašovačem. Směs aplikujte k večeru, kdy slunce nebude již tolik hřát. 

Pokud však nezaznamenáte změnu, nečekejte a zahajte léčbu pomocí silné chemie, a to silným fungicidem vhodným na rybíz, angrešt nebo jostu. Postižené části se také doporučuje ořezat a spálit. 

Jaký máte svůj ověřený postup či metodu odstraňování padlí právě vy?     

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

zavřít reklamu
×
Reklama