Jakou rostlinu vysadit slepicím k výběhu, aby byly zdravé a více nesly? Vsaďte na rostlinu babiček

autor Nikola Klementová publikováno 09.02.2024 06:45
Slepice

Nejen babičky, ale i dědečkové tuto rostlinu vysévali nebo vysazovali slepicím k výběhu. Ty pak byly zdravější a nesly více vajec. O kterou rostlinu se jedná a jak ji pěstovat?

Jestliže jste i vy chovatelem slepic, jistě je vaší prioritou, aby všechny z nich byly zdravé, spokojené a bohatě nesly. Jejich spokojenost a zdraví nenáleží pouze místu, kde slepice chováte, ale velice záleží také na stravě, kterou jim podáváte. Ta musí být vydatná a plná živin, pak se můžete těšit ze zdravých vajec, které jsou i pro nás velkým přínosem. Je tedy jistě vhodné, aby měly kolem výběhu dostatek zeleně a jiných rostlin. O jedné z nich se v dnešním článku zmíníme. 

Rostlina vhodná do výběhu slepic

Vysaďte slepičkám do výběhu správné rostliny a zajistěte jim potřebné živiny. Například amarant neboli laskavec zrnový (Amaranthus) je ideální rostlinou plnou živin, a to ještě s příjemným vzhledem. Jelikož se amarant řadí k obilovinám, společně se zelení a zeleninou bude tvořit skvělou kombinaci. Navíc, věděli jste, že amarant není přínosný pouze pro slepice, nýbrž i pro nás lidi? Je přímo nabitý živinami a prospěšnými látkami pro organismus. Jak tedy amarant zdárně pěstovat?

Amarant neboli laskavec zrnový

Jen tak pro zajímavost – věděli jste, že amarant patří mezi starodávné rostliny, které člověk pro svou obživu pěstuje již přibližně osm tisíc let? I přes tuto dlouhou dobu stále patří k obilovinám, které se nejen hojně pěstují, ale také obohacují naši stravu. Navíc pěstování amarantu není složité. Moc toho nepotřebuje a vypěstovat si ho můžete ze semen, ale i ze sazenic. 

Jakou rostlinu vysadit slepicím k výběhu, aby byly zdravé a více nesly? Vsaďte na rostlinu babiček

V našich podmínkách se laskavec pěstuje jako jednoletka, která může dorůst až do 1,5 metru. Má silné lodyhy nejčastěji zbarvené do purpurova. Plody jsou nepukavé a béžové až tmavohnědé barvy. Co se týká půdy, není náročný a vystačí si i s méně kvalitní půdou. Dokonce mu nevadí ani sucho. Má však rád lehkou či středně lehkou půdu, která je obohacená o písek. 

Jak pěstovat amarant

Semena je vhodné vysévat až v dubnu, a to 1 cm hluboko. Ze začátku bude potřeba, abyste amarantu poskytli dostatek vláhy a důkladné odplevelování. Jakmile povyroste, plevel sám takzvaně vypudí. Avšak nejjednodušší a nejméně náročné bude vypěstovat rostlinu ze sazenic. Začátkem dubna vysejte semena do pěstebních misek a umístěte je na místo, kde bude teplota dosahovat 24 °C. Sazenice vysazujeme až po zmrzlých, a to na světlé a teplé místo ve sponu 30x60 cm. Taktéž se doporučuje amarant dvakrát přihnojit fosforečným a draselným hnojivem. V září a v říjnu dozrávají semena. A když už jsme u těch slepiček, věděli jste, že jejich trus je přímo nabitý živinami a lze ho využít jako hnojivo?

Mohlo by Vás zajímat

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

zavřít reklamu
×
Reklama