Únorové zahradničení: Na co nezapomenout, co připravit a udělat?

autor Petra Seibertová publikováno 10.02.2024 08:20
zahrada

Jaro už se pomalu blíží a mnozí z nás už se moc těší, až budou zase pracovat na zahrádce. Nyní nastává doba, kdy se můžete začít připravovat na jarní zahradničení.

Samozřejmě, že se může stát, že nám v únoru ještě nasněží. I tak můžete začít pečovat o svou zahradu. Během února už se objevují první jarní květinky, tedy sněženky. Únor je ideální čas na prořezávání rostlin, hnojení zahrady a také na menší a nezbytné práce, které vaši zahradu dokonale připraví na jaro.

Zaměřeno na květiny

Během února zkontrolujte své cibuloviny a podívejte se, zda je nepoškodili a nenapadli škůdci. Provětrejte své dvouletky a nechejte je, ať se po zimě nadechnou čerstvého vzduchu. Na chvíli odkryjte vrstvu chvojí, pod kterým strávily zimu. Koncem měsíce se zaměřte na své trvalky. Odstraňte jejich nadzemní část a dopřejte jim sílu ve formě hnojiva.

Na trávník našlapujte opatrně

Během února může být váš trávník ještě zmrzlý a pokud na něj budete vstupovat, zlomíte tak jeho stébla. Tímto způsobem vytvoříte nevzhledná a holá místa. Svůj trávník můžete během února vyživit jemným kompostem, nebo můžete založit nový trávník. Půdu, na které chcete trávník založit, zryjte, vyčistěte ji, rozbijte hroudy hlíny a odstraňte kameny a plevel. S výsevem trávníku počkejte na duben nebo na květen. To je ideální období.

Trávník

Pečujte o své stromy

V únoru se můžete zlehka vrhnout na prořezávání a stříhání ovocných stromů. Zaměřte se pouze na bobuloviny. Odstraňte výhony, které jsou starší čtyř let a které mají černou barvu. Koncem února se můžete orientovat na roubování meruněk, višní a třešní. Také zkontrolujte ovoce, které máte uložené v přepravkách. Pokud najdete kousky, které se kazí, ihned je vyhoďte. Úroda vám tak vydrží mnohem déle. Během měsíce února můžete připravit jámy pro výsadbu nových stromků.

Zelenina

V únoru si můžete začít připravovat brambory na výsadbu, předpěstovat si raný salát, pór, ranou košťálovou zeleninu, dále rajčata a také papriky.

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

zavřít reklamu
×
Reklama