Předjaří je ideální pro řez motýlího keře, ale jen některých druhů. Jak na řez a bohaté květenství?

autor Nikola Klementová publikováno 13.02.2024 06:45
Motýlí keř

Sluníčko již pomalu, ale jistě vystrkuje růžky, a tak už plánujeme, jaké činnosti spojené s pěstováním na zahradě provedeme. Začneme například řezem motýlího keře, který je u některých druhů přímo nutností.

Pěstujete na své zahrádce ovocné stromy, zeleninu, ale také trvalky a okrasné keře? Například motýlí keř, který svými květy bohaté na nektar láká pestrobarevné motýly? Pohledy, které nám tento okřídlený hmyz nabízí, jsou opravdu nádherné. Aby tomu tak bylo, nezapomeňte nyní v předjaří takzvanou komuli ostříhat. Je třeba dbát na druh keře, abyste se naopak o květenství neochudili. Mimo jiné, motýlí keř není jediný, který bychom měli v brzké době stříhat.

Které motýlí keře prořezat

Než se v předjaří pustíte do řezu, zjistěte, který keř máte na zahradě. Například komule střídavolistá vyžaduje řez až po odkvětu. Pak tu máme také druh, který řez nevyžaduje vůbec. A to je komule kulovitá, která se ale na běžných zahradách moc nevidí. Naopak v předjaří řežeme komuli Davidovu a Weyerovu. Davidova je pěstována nejčastěji a má podlouhlé květenství v tmavě fialové barvě, ale také v bílé, růžové, červené či modré. Komule Weyerova se pyšní kulovitým květenstvím ve žluté barvě. 

Jak správně prořezat motýlí keř

Motýlí keř je známý tím, že se rychle a bujně rozrůstá. Z toho důvodu se nemusíte bát většího řezu, klidně až na dva či tři pupeny. Dbejte na to, aby byl každý řez proveden nad očkem. V případě, že komule vyžaduje radikální řez, bát se nemusíte zasáhnout ani do silnějších větví a seříznout je na 30 – 50 centimetrů od země.

Motýlí keř

Mimo správného řezu je také rozhodující, kdy keř prořežete. V teplejších oblastech jej můžete zahájit již od půlky února. Vždy je lepší hlídat pupeny. Jakmile začnou vykukovat, keř ostříhejte. Pokud však tento proces ponecháte až na pozdější dobu, například na konec března či dubna, nic se nestane, ale květy vás potěší o něco později.

Které keře stříhat v únoru

Mimo okrasných a ovocných keřů vyžadují řez také jabloně a hrušně. U nich je pravidelný řez nutností, který zajišťuje bohatou plodnost. Na seznamu je také vinná réva, která vyžaduje řez pro získání kvalitního a chutného vína. Pozor si dávejte na teplotu, která nesmí být dlouhodobě pod nulou. 

Rybíz

Zapomenout bychom neměli ani na keře s drobným ovocem, jako je rybíz, angrešt a ostružiník či maliník. Koncem února či začátkem března můžete ořezat také borůvky. K okrasným keřům patří hortenzie latnaté, tamaryšek či meruzalka. Myslete i na oblíbené muškáty, které seřízněte, koncem února či začátkem března přesaďte a více je zalévejte. Můžete je také namnožit. O tom více v minulém článku

Mohlo by Vás zajímat

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama