Jak prořezat ibišek syrský, aby vás potěšil bujnou květenou, která rozveselí každého

autor Nikola Klementová publikováno 13.02.2024 07:00
Ibišek syrský

Syrský ibišek patří mezi okrasné keře, které zdobí zahrady či předzahrádky již dlouhé desetiletí. Je však známo, že tento druh vyžaduje pravidelný a správně povedený řez zajišťující bujné květenství.

Hibiscus syriacus neboli ibišek syrský, taktéž přezdívaný jako růže pocházející z východu patří díky svým květům mezi oblíbené keře. Těšit se můžete z fialových, bílých, červených, modrých a jinak barevných květů. Jeho domovinou je východní Asie, Indie, ale také Čína. Avšak velmi dobře se mu daří i v našich končinách. Z květů kalichovitého tvaru se můžeme těšit od června až do pozdního léta. A pokud se o keř správně postaráte, jeho bujné květenství využijete také na mnoho zdravotních neduhů. 

Pěstování ibišku syrského

Pěstovat ibišek není nic náročného. Aby bohatě kvetl a těšil vás celé léto, měl by být umístěn na slunném místě, a to v dobře propustné zemině, která je taktéž výživná. Obecně je známo, že jsou ibišky mrazuvzdorné, proto je nemusíte zazimovávat. Opakem jsou tomu mladé keříky, které je vhodné v prvních třech letech před zimou ochránit. Například chvojím či kompostem. Co se týká zálivky, keře nesnesou přemokření, ale ani přesychání. 

Ibišek syrský

Během parného léta zalévejte klidně každý den. Frekvenci zálivky zjistíte sami dle listů. Pokud jsou svěšené, je čas ibišek zalít. Pozor ale na okopávání plevele kolem, neboť keř mělce koření. Živiny dodávejte od jara do podzimu v pravidelných intervalech, a to každý týden, nebo jednou za měsíc pomocí hnojiv s pomalým uvolňováním. Pozor si dávejte na hnojiva s vysokým obsahem fosforu.

Jak provést řez ibišku syrského

Jakmile ibišky odzimujete, pokud jste i ty starší chránili před mrazy, lehce nakypřete půdu, a to pouze povrchově. Nezapomínejte na mělké kořeny. Poté se pusťte do řezu. Starší keře mívají více větví, proto je vhodné je ostříhat, aby se slunce dostalo i do středu keře. Odstraňte přestárlé a suché větve, a to i ze středu keře. 

Ibišek syrský

Dále ostříhejte větve z loňského roku o dvě třetiny. Nové větve naopak zkraťte o jednu třetinu. V případě starých a minimálně kvetoucích ibišků proveďte zmlazovací řez. Ten však doporučujeme provádět s blížícím se létem. V takovém případě se květy objeví až další rok. Ovšem díky tomuto zásahu, který keř snáší velice ochotně, zajistíte ozdravení a bohaté květenství, jen bohužel až v příštím roce. 

Mohlo by Vás zajímat

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

sedmikrásky
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Květiny podle znamení zvěrokruhu: Která z nich je ideální přímo pro vás?

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

zavřít reklamu
×
Reklama