Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 17.02.2024 08:00
Vistárie

Z pohledu na vistárii nám přechází zrak. Její bujná záplava krásně vybarvených květů ozvláštní jakoukoli zahradu. Aktuálně však vyžaduje řez, aby bohatě kvetla a nepřerůstala vám takzvaně přes hlavu.

Neboť vistárie vytváří nádherné a dlouhé liány, které mohou ovíjet pergoly, zdi či z nich můžete tvořit různé průchody a navíjet je na obloukovou konstrukci. Šlahouny tvoří nádherné hroznovité květy v bílé, růžové nebo fialové barvě. Věděli jste, že květy mohou být až půl metru dlouhé? Pokud jste i vy kráse květů neodolali, dopřejte rostlině pravidelnou péči. Mezi nejdůležitější patří správně provedený řez. Vězte, že ten je velice důležitý k dosažení bujné květeny. 

Jak vistárii pěstovat

Aby se vistárii dařilo a zdravě rostla, potřebuje slunné a teplé místo, které je chráněné před severním větrem. Například zdí či jiným zátarasem. Zeminu vyžaduje výživnou a propustnou, obohacenou o kompost. Co nesnese, tak je půda s vysokým podílem vápníku (nad 5%). V takovém případě by její listy žloutly a celkově by neprospívala. 

Vistárie

Je tedy vhodné vistárii hnojit pomocí kyselých hnojiv. Rostlina se taktéž může pěstovat v květináči, ale počítejte s tím, že ji budete muset zazimovat. Co se týká zálivky, rostlina má ráda vlhkou zeminu. Z toho důvodu ji nesázejte přímo k domu, aby neprosychala. 

Jak na správný řez vistárie

Jak už jsme zmínili – vistárie vyžaduje pravidelný řez, a to dvakrát do roka, aby bohatě kvetla. Možná už jste také slyšeli, že rostlina vykvétá za sedm až deset let. Není to tak úplně pravda. Lze říci, že semenáče vykvétají po sedmi letech a roubované rostlinky již za tři roky. K dosažení květenství musíte vistárii nejen správně umístit, vyživovat ji, ale také ji stříhat. Řez tedy proveďte nyní, a to na dvě až tři očka. Zkraťte hlavní, ale i postranní výhony. V letním období, tedy v květnu a v srpnu, zaštípněte bujné letorosty. Díky tomuto kroku přeměníte puky, tedy listové pupeny v kvetení. To se objevuje od dubna. 

Mohlo by Vás zajímat

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

Nábytek z palet
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Inspirace na levný a funkční nábytek z palet – přeměňte odpad na krásné kousky nábytku

Obytná dodávka
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

10 krásných a funkčních přestaveb dodávek na obytný automobil – nahlédněte a inspirujte se, budete koukat!

zavřít reklamu
×
Reklama