Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 19.02.2024 07:15
kiwi

Kiwi si můžete vypěstovat i v našich podmínkách. Jde o teplomilnou rostlinu, jejíž pěstování u nás bývá velkou výzvou. Lépe se jí však daří ve vinařských oblastech.

Jak vypadá rostlina, která plodí kiwi? Dokáže vytvořit až devět metrů dlouhé liány, které jsou opadavé. Ideální je pěstovat kiwi na opoře. Pěstuje se podobně jako vinná réva. Také je velmi důležité, abyste si vybrali správnou odrůdu. Na to, abyste vypěstovali kiwi, potřebujete jednoho samce a čtyři samičky. Existují také samosprašné odrůdy, např. Jenny.

Jak správně vysadit kiwi

Kiwi vysazujeme ideálně do kyselé půdy s dostatkem živin. Dobré je, když půdu s předstihem pohnojíte hnojem nebo vyzrálým kompostem. Odborníci doporučují, aby se kiwi sázelo na severní část zahrady. Je to hlavně z toho důvodu, že vyraší mnohem později a květy tak uniknou posledním květnovým mrazům. Rostliny saďte hluboko, s třímetrovou vzdáleností. Na jaře kiwi hnojte například dusíkatými hnojivy. Rostlina potřebuje, abyste jí poskytli vhodnou oporu. K této opoře přivazujeme hlavní větve a šlahouny.

Prořezávání kiwi

Pokud necháte kiwi volně růst, bude se rozrůstat a nebude kvést. Když jí vymezíte hranice, teprve potom začne kvést a plodit květy. Když budete prořezávat kiwi, pamatujte na to, že plodí pouze na jednoletém dřevě. Proto můžete starší a vyplozené výhony bez problémů odstranit. Hlavní větve vyvazujte ve vzdálenosti 50 cm od sebe.

kiwi

V prvních letech zkracujte boční výhonky o 2-4 očka. Vyrostou z nich nové větve, které vám budou rodit nové plody. Způsob, jak přimět kiwi plodit je takový, že přiškrtíte kmínek ve spodní části drátem a rostlina tak začne generativně plodit, aby zachránila svůj rod.

Jak se ke kiwi chovat přes zimu

Pokud máte skleník nebo zimní zahradu, umístěte svou rostlinu tam. Kořeny během zimy ochraňte mulčovací kůrou, chvojím nebo listím které přihrnete ke kořenům. Keř nezapomeňte přikrýt netkanou textilií. A jak je to se škůdci? Kiwi je vůči škůdcům velmi odolné. Pokud se přece jen škůdci na kiwi objeví, jsou to většinou štítenky.

Mohlo by Vás zajímat

Zahrada
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Co udělat na zahradě v dubnu? Nepromeškejte to nejdůležitější

Šalvěj
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na pěstování šalvěje: Pro bohaté a zdravé olistění vyžaduje správnou péči již od základu

Nábytek z palet
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Inspirace na levný a funkční nábytek z palet – přeměňte odpad na krásné kousky nábytku

zavřít reklamu
×
Reklama