Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.02.2024 07:00
Rybíz

Rybíz patří mezi velice oblíbené ovoce, které najdeme na většině zahrad. Není těžké ho pěstovat, ale základní péči, jako je řez, zálivka či hnojení pro bohatý výnos vyžaduje. Jak na jeho výsadbu, aby byla provedena správně?

Správný zahradník nikdy nespí, a to ani v únoru. Neboť právě v předjaří vyžaduje zahrada mnoho péče. Ať už řez ovocných stromů, okrasných a ovocných keřů, hnojení půdy či výsadbu drobného ovoce. A právě výsadbě rybízu se v dnešním článku budeme věnovat. Nic složitého v tomto směru nehledejte. V úvahu však vezměte druh, který plánujete vysazovat.

Výsadba rybízu má svá pravidla

Výsadba rybízu by měla být prováděna s ohledem na druh. Hleďte tedy na to, zda budete pěstovat stromkový rybíz nebo keř. Do každé vykopané jámy umístěte kompost. A předtím, než rybíz půjdete sázet, namočte jeho kořeny do dešťové nebo odstáté vody. Stačí na několik hodin, poté postupujte následovně.

Výběr vhodného stanoviště

Než vyhloubíte jámu, pořádně promyslete, kam rybíz vysadíte. Obecně lze říci, že červený a bílý vyžaduje slunné místo. Ale pozor, umístěte ho na stranu, kde nesvítí silné odpolední slunce, které by mohlo jejich listy spálit. Černý rybíz vyžaduje slunné stanoviště, a to bez průvanu, který negativně ovlivňuje opylení. Umístit jej můžete do rohu zahrady, ale také k domu a jinam. Bílý a červený rybíz vyžaduje humózní, vlhčí a mírně kyselou až neutrální zeminu. Černému rybízu se bude dařit v mírně kyselé půdě, která je lehčí a dostatečně propustná. Co se týká pH, mělo by být slabě kyselé.

Stromkový rybíz

Stromkový rybíz

Vykopejte jámu, a to přibližně 50 centimetrů hlubokou a pomocí vidlí či rýče mírně provzdušněte boční stěny pro podporu jednoduššího růstu kořenů. Dno vystelte kompostem, alespoň do výšky 10 cm a umístěte stromek. Uzel stromku by však měl zůstat nad zemí. U tohoto typu rybízu je potřeba doprostřed sazenice zatlouct kolík, kůl či jakýkoli opěrný bod, který udrží kmen stromku. Jakmile rybíz začne nasazovat plody, kmen by se mohl zlomit, proto je tato část velmi důležitá.  

Výsadba rybízového keře

U keře postupujte stejně, vyhlubte jámu, vysypejte ji kompostem, boční stěny mírně provzdušněte a zasaďte rybíz. Nyní však s uzlem pod zemí. Přihrňte zeminu a s keříkem mírně zatřeste, aby zemina pronikla mezi každý kořínek. U keře i stromku po vysazení nezapomeňte na důkladné prolití vodou a přisypání slabé vrstvy půdy. 

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

Toulitka
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování toulitky se vyhněte některým chybám, pak vám pokvete i měsíce

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

zavřít reklamu
×
Reklama