Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 27.02.2024 07:00
Hortenzie

Hortenzie patří mezi oblíbené rostliny zdobící mnoho zahrad. Velké a kulovité květy tvořeny drobnými kvítky na pohled uhranou nejednoho pěstitele. Jak je prořezat, aby nás potěšily bujnou květenou?

Velké květenství v pestrých barvách nás těší od půlky léta až do podzimu. To je jistě dlouhá doba na to, abychom si jejich krásu užili. Aby tomu tak opravdu bylo a krása keřů nás těšila nejen letos, ale i další roky, věnujte jim patřičnou péči. K ní neodmyslitelně patří jarní řez. U něj je však potřeba vzít v úvahu, jaký druh hortenzie pěstujete na své zahrádce. 

Kdy stříhat hortenzie

Ideální čas pro řez hortenzií je na jaře. V této době vidíme výhony, které již nebudou kvést. Jsou odumřelé nebo suché či jakkoli poškozené. Ostatní zdravé výhony již začínají pučet a ty jsou pro bohatost kvetení nesmírně důležité. Než však učiníte řez, ujistěte se, že máte vydezinfikované nůžky. V dnešním článku si přiblížíme 3 nejoblíbenější druhy hortenzií, které se u nás vyskytují nejčastěji. 

Řez hortenzie latnaté

Mezi vůbec nejoblíbenější druhy patří hortenzie latnaté. Tyto nádherné keře mohou dorůst až do výšky dvou metrů. A právě tento druh lze v jarním období stříhat. Řez sice striktně nevyžadují, ale díky němu podpoříte krásný tvar keře a velikost květů. Beze strachu můžete větve seříznout až na délku půl metru. Dbejte však na to, abyste ponechali pupeny, ze kterých vyrůstají kvetoucí výhony. Radikálního řezu se nebojte, hortenzie latnaté kvetou na jednoletém dřevě.

Hortenzie

Hortenzie velkolisté

Hortenzie velkolistá taktéž patří mezi oblíbené druhy, které kvetou na starém dřevě. Jelikož se pupeny zakládají již v předešlém roce, při řezu buďte obezřetní a neudělejte chybu. Pokud keř nevypadá vitálně, lze zasáhnout hlouběji a odstranit tak veškeré suché či poničené výhony. Ponechejte ty, které jsou silné a zdravé. V případě dobrého stavu hortenzie, přistupte pouze k odstřihnutí suchého květenství, a to nad prvním vitálním pupenem pod květem. 

Hortenzie

Hortenzie stromečkovité

Hortenzie stromečkové se řadí mezi opadavé a rychle rostoucí keře. Květy bývají zbarvené do zelena nebo do žluta a jejich barevnost neovlivňuje kyselost půdy. Pro podporu bohatého květenství můžeme přistoupit k radikálnějšímu řezu. Tento druh hortenzie kvete na letošních výhonech jako hortenzie latnatá.

Mladší výhony můžete seříznout pouze o dvě očka. U známého druhu Annabelle, která má obrovské květy, mnoho pěstitelů přistupuje ke stupňovitému řezu. Tedy začíná se se zkracováním uprostřed a směruje se k okrajovým výhonům. Chybu neproveďte u hortenzie drsné. U té se řez aktuálně neprovádí. 

Mohlo by Vás zajímat

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

Šalvěj
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na pěstování šalvěje: Pro bohaté a zdravé olistění vyžaduje správnou péči již od základu

zavřít reklamu
×
Reklama