Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.02.2024 06:45
Ovocné stromy

Jsou ovocné stromy součástí vaší zahrady? Pokud se těšíte na bohatou úrodu sladkých plodů, jistě byste neměli zapomínat na jarní postřik, který ochrání stromy před škůdci i chorobami.

Už se nemůžete dočkat sladkých a šťavnatých broskví? Nebo švestek či jablíček, které mají opravdu široké využití? Takový štrúdl z domácích jablíček, ten si v podzimních dnech vychutná snad každý. Abychom sklidili opravdu bohatou úrodu, nezapomínejte na jarní ochranu. Bohužel, jak je známo, škůdců přibývá, a tak se ve většině případů bez chemických postřiků neobejdeme. Aby jich bylo pomálu, začněte co nejdříve.

Kdy aplikovat jarní postřik

Při pěstování ovoce je poměrně náročné vyhnout se postřikům, a to kvůli škůdcům, ale také chorobám. Pokud nechcete chemických postřiků aplikovat příliš, dbejte na správné zásady a doporučení uvedené na obale daného výrobku. Začít byste měli, jakmile se teploty zvednou nad 10 °C. Také dbejte na to, aby bylo bezvětří, neboť by jej vítr odfoukal. A to klidně i na jiné rostliny.

Kde škůdce najdeme

Bohužel mnoho škůdců přezimuje na ovocných stromech. Často se schovávají za starou kůrou. Z toho důvodu, pokud chcete, můžete starou kůru seškrabat a spálit. Při samotné aplikaci postřiku postupujte velmi opatrně a důkladně. Přípravky jsou připraveny na bázi insekticidů a minerálních olejů, které škůdce doslova udusí. S aplikací buďte opravdu důslední a postřik naneste na celý kmen, ale také větve. K tomuto kroku využijte postřikovače, ale také rukavice, ochranný oděv a popřípadě i ochranu očí, nosu a úst.

Stará kůra na stromě

Jarní postřik proti škůdcům

Přezimujících škůdců na ovocných stromech je ve většině případů mnoho. Mezi ně patří mšice, svilušky, štítenky, ale také mera jabloňová, píďalky. puklice, vrtule a další. K jarní orchraně ovocných stromů lze využít postřik Přezimující škůdci stop, Biool, Vertimec, Mospilan, Karate zeon a další. Kadeřavost broskvoní taktéž nelze brát na lehkou váhu. Proto předjarní postřik tohoto ovoce nevynecháváme. Velice účinný je Thiram, který lze využít i na révu proti plísni šedé a u jabloní či hrušní na strupovitost.

Broskvoň

Vybrat však můžete i univerzální fungicidy. Postřik nezapomeňte aplikovat včas, a to nejpozději do doby, než broskvoním začnou rašit pupeny. Zapomínat bychom neměli ani na ochranu angreštu a rybízu proti mšicím, sviluškám, americkému padlí, a to před květem i po něm. Také meruňky, rané, ošetřete proti moniliovému odumírání květů. Aplikujte na počátku kvetení. Mimo jiné lze stromy ochránit i bez chemie, a to tím, že na zahradu v zimních měsících přilákáte užitečné ptactvo, jako jsou sýkorky a další.

Mohlo by Vás zajímat

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Sazenice okurek
publikováno 13. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo na okurky podle babiččina receptu zajistí odolné rostliny a bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama