Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.02.2024 07:15
Šalotka

Přemýšlíte nad vysazením šalotky, abyste ji nemuseli kupovat? Skvělý nápad! Protože domácí zelenina je vždy lepší, ale také chutnější. Jak postupovat, abychom se vyhnuli chybám a těšili se z bohaté šalotkové úrody?

Cibule zvaná šalotka má v kuchyni hojné zastoupení. A my se nedivíme. Zbožňují ji nejen Italové, ale také my. Rádi si ji dopřejeme v salátech, neboť je chuťově vynikající. Také obsahuje mnoho významných látek. Například vitamín C, B, A, síru, fosfor, vápník, železo, jód, hořčík a mnoho dalších. A nejlepší je, že z jedné zasazené cibulky získáte trs malých a šťavnatých cibulek. Jak šalotku vypěstovat, aby byla úroda zdařilá?

Příprava záhonů pro výsadbu šalotky

Pro výsadbu cibulky vyberte slunný záhon s půdou, která byla vyživena pro předchozí plodiny. Půda by měla být slehlá, a tak je dobré ji připravit s předstihem. Co se týká kvality zeminy, preferuje humózní a lehkou půdu. Pokud jí tyto jednoduché podmínky zajistíme, z jednoho trsu nám vzejde až devět cibulek. Při výběru vhodné sadby dbejte na to, aby byly cibulky bez poškození, plísně a aby nebyly změklé. 

Kdy šalotku vysadit na záhon

Šalotku vysazujeme v průběhu března. Co se týká ranních mrazů, bát se jich nemusíte.  Pokud budete chtít, šalotky můžete namořit a díky tomu je ochránit před houbovým onemocněním. Poté připravte záhony. A to tak, že do země vyhloubíte rýhy nebo jamky. Cibulky nevysazujeme příliš hluboko. Je potřeba myslet na to, aby jim vykukovaly špičky. Nezapomínejte, že část, ze které vyrůstají kořínky, musí být umístěna směrem dolů. 

Šalotka

Zřejmě jde o triviální informaci, ale někteří začátečníci ji možná ocení. Cibulky vysazujeme patnáct centimetrů od sebe. Jednotlivé řádky by měly být vzdálené alespoň dvacet až třicet centimetrů. Přibližně za 14 dnů cibulky zkontrolujeme, zda nevylézají nad zeminu a v případě zastrčíme. Nezapomínejte pravidelně odstraňovat plevel.

Kdy sklízet šalotku

Sklizeň probíhá přibližně čtyři měsíce po výsadbě. Správný čas pro vytažení poznáte podle slehlé natě, která zasychá. Určitě nečekejte na její úplné zaschnutí. Neboť jeden trs obsahuje více cibulek, které by se při vytahování z půdy mohly oddělit, čímž byste si sklizeň znesnadnili. Po sklizni necháme natě několik dnů zaschnout, následně je odstraníme a šalotku skladujeme v temnu, suchu a chladu.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

Slézová růže
publikováno 15. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování slézové růže: Jak docílit bohatých květů, aby jich bylo dostatek na čaj?

Obytná dodávka
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

10 krásných a funkčních přestaveb dodávek na obytný automobil – nahlédněte a inspirujte se, budete koukat!

zavřít reklamu
×
Reklama