Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 01.03.2024 06:45
Růže

Jaro nám již klepe na vrátka. A tak nezapomínejte na krásné keře růži, aby vám bohatě kvetly. Co růžové keře vyžadují během března?

Ne nadarmo se růžím přezdívá královny zahrad. Jsou opravdu nádherné. A pokud zahradu rozzáří svými sytě zbarvenými květy, máme obrovskou radost. Aby byly chloubou zahrady a každý se za nimi rád otočil, nezapomínejte na ně. I tyto královny vyžadují vaši péči. Především pak řez a jarní hnojení. Jak postupovat?

Proč řezat růže na jaře

Tak jako borůvky, maliny, ostružiny a jiné keře, vyžadují jarní řez i růže. Proběhnout by měla kontrola krčku, odklizení chvojí či jiného materiálu, který sloužil k zazimování. Dále bude vhodné, abyste odstranili veškeré poškozené, namrzlé a škůdci napadené výhony. Koruna keře by měla být prosvětlena. A to tak, aby se i do středu keře dostalo slunce a proudil tudy vzduch. Výhony, které se kolem středu různě proplétají, bude vhodné odstranit. Také nezapomínejte řez provádět šikmo. Jak tedy prořezat popínavé a keřové růže? 

Růže

Jak prořezat popínavé růže

Začněte tím, že staré výhony zkrátíte u země. Ty, které jsou namrzlé, odstřihněte až po zdravou část. Nejstarší výhony vystříhejte a mladší, které nesou květ, zkraťte na polovinu délky. Pak tu máme také další skupinu popínavých růží s názvem Rambler. Nemají trvalou kostru, ale vyrůstají jim ze země nové výhony dosahující až několika metrů. Ty však krotíme udržovacím řezem až po odkvětu. V letním období zkracujeme každý třetí nejstarší výhon, aby se vytvářely nové. Výhony rostoucí po stranách po odkvětu odřízneme na deset centimetrů. Pokud chceme učinit zmlazovací řez, učiníme tak u všech odkvetlých výhonů a seřízneme je blízko u půdy.  

Řez keřové růže

U růže keřové je řez jednoduchý. Proveďte ho tak, aby byly zachovány hlavní a mladé výhony. Seřízněte boční výhony a staré dřevo. Také nezapomínejte na odstranění suchých a jinak poškozených větví a zdřevnatělých stonků. Stačí, když keři ponecháte osm zdravých a hlavních proutků. Boční větvičky stříháme nad třetím okem. 

Růže

Jarní hnojení růží

Na jarní hnojení růží bychom také neměli zapomínat. Jakmile odhrnete chvojí, růže ostříháte, je třeba také přistoupit k hnojení. K mladším růžím přidávejte kompost. Naopak u starších rostlin přistupte k hnojení pomocí bezchlorového hnojiva v granulované formě. Co se týká množství použitého hnojiva, držte se návodu na obale výrobku.   

Mohlo by Vás zajímat

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Rozchodníky
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování rozchodníků je jednoduché. Přesto se vyhněte některým chybám a těšte se z bohatých květů

zavřít reklamu
×
Reklama