Jarní péče o jahodníky: Co s nimi nyní udělat, aby bohatě plodily

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.05.2023 07:00
jahody

Jahody bezpochyby patří mezi ovoce, na kterém si rádi pochutnáme, alespoň tedy většina z nás. Nyní je však nejvyšší čas na to, abychom jim věnovali péči, jakou přesně?

Jahody obsahují značné množství minerálních látek a vitamínů. Lze si je dopřát ve formě marmelády, ale také v knedlících, v moučníku a jinde. Aby vás jahodníky na zahradě potěšily bohatou úrodou, nejlépe však dvakrát takovou, je na čase jim dopřát péči. Je pravdou, že domácí ovoce vždy chutná nejlépe, takže ta chvíle, kterou strávíte u jahod, jistě stojí za obrovskou úrodu sladkých plodů.

Jarní péče o jahody

Nejlépe uděláte, pokud jahodníky právě nyní přihnojíte. Je však ale potřeba brát zřetel na půdu, ve které se jahodníky nachází. Jestliže jsou v půdě, která je bohatá na kompost, bude stačit pouze mírné lokální přihnojení. V druhém případě, půda, která nemá dostatek živin, bude potřeba prohnojit. Zvýšíte tak nejen kvalitu, ale také množství, velikost plodů a zdravý vývoj rostlin. Základem substrátu by měl být kompost. Obsahuje fosfor, draslík, vápník a hořčík. Jaké hnojivo je pro jahody ideální?

kopřivy

Jícha bude pro jahody ideální

Jahody ocení dokonale zkvašené kopřivy, které obsahují mnoho dusíku, zinku, draslíku a fosforu. Na přípravu vám postačí plastová nádoba nebo kýbl, do kterého vložíte natrhané kopřivy (stačí do půlky kýblu) a dolijete odsátou vodou. Pokud kopřivy natrháte či nasekáte, jícha bude rychleji zkvašená. Směs nechte zkvasit, následně řeďte 1:5 s vodou. 

čedič

Čedičová mouka jahodám

Pokud neznáte čedičovou mouku, tak se jedná o jemně namletou horninu, která obsahuje řadu minerálních látek. Dodá rostlinám nejen výživu, ale také větší odolnost vůči houbovému onemocnění. Použití mouky je jednoduché, stačí ji nasypat k rostlinám i kolem nich. Je však také známo, že čedičová mouka chrání rostliny před mšicemi a slimáky.    

slepičí trus

Slepičí trus pro jahody

Slepičí trus je považován za dokonalé a velice prospěšné hnojivo, na které nedají dopustit babičky, dědečkové, ale také maminky. Obsahuje dusík, fosfor a draslík – tedy ideální látky pro podporu bohatého plození a růstu. Stačí do zvoleného kyblíku nabrat slepičí trus, přibližně do půlky a dolít vodou. Nyní však připravenou směs promíchejte a nechte pět dní kvasit. Každý den promíchejte, a jakmile bude hnojivo zkvašené, zřeďte ho s odstátou vodou v poměru 1:10.

Mimo přihnojení nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Ale pozor, půdu nikdy dlouhodobě nepřemokřujte. Také ji kypřete a odstraňujte plevel. Někteří zahrádkáři dávají přednost netkané textilii, aby zabránili nadměrnému výskytu plevele. Textilii volíme nejlépe bílou, popřípadě černou. Mimo textilie lze také využít slámu nebo štěpky.

Mohlo by Vás zajímat

Rybíz
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na správnou výsadbu rybízu: Postupujte podle druhu, abyste se těšili z bohaté úrody

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

zavřít reklamu
×
Reklama