Správné pěstování motýlího keře v 5 krocích. Jak docílit bohatého květenství a zahrady plné motýlů?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.03.2024 08:00
Motýlí keř

Komule Davidova je známá především pod názvem motýlí keř. Jedná o jeden z nejkrásnějších keřů, který přitahuje medonosný hmyz. Naučte se ho správně pěstovat, ať je chloubou vaší zahrady.

Komule patří mezi nádherně kvetoucí keře, které nás svými květy těší v letním období. Není náročný na péči, rychle se rozrůstá a přitahuje krásné motýly. Při správných podmínkách může dorůst až do výšky čtyř metrů. Proto může být skvělým adeptem k živému plotu. Květy keře, které mohou mít fialovou, bílou či růžovou barvu, dosahují délky až 30 cm. Velkou výhodou je, že kvete již v prvním roce po výsadbě.

Správné umístění a výsadba komule

Pokud motýlí keř umístíte na slunné stanoviště, odmění vás nádhernou záplavou květů. Vysadit ho můžete do polostínu, ale je potřeba počítat s tím, že méně pokvete. Co se týká výsadby, keři byste měli dopřát dokonale propustnou půdu bohatou na humus. Taktéž není náročný na zálivku, ale během parných dnů jej zalijte. Vyhýbejte se přemokření a do výsadbové jámy nezapomínejte nasypat drenážní vrstvu. Kořeny rostou mělce, proto plevel odstraňujeme ručně. Výsadbu můžete provést nejlépe od května do června a pro jeden keř vyhraďte alespoň 1,5 až 2 metry.

Suché květy motýlího keře

Řez motýlího keře

Ideální čas pro řez komule je předjaří. Obavy z něj mít nemusíte, keř hluboké zastřihnutí dokonce vyžaduje. Lépe udržíte jeho kompaktnost a podpoříte ho v bohatém kvetení. Začněte tím, že odstraníte slabé a suché či poškozené větve až u země. Nejstarší z nich seřízneme 10 cm nad zemí a ostatní přibližně půl metru nad zemí. Během vegetačního období je vhodné odstřihnout odkvetlá květenství.

Přezimování motýlího keře

Komule patří mezi mrazuvzdorné keře, které v našich podmínkách bezpečně přezimují. V případě nových keřů jim můžete přikrýt kořenové krčky. A to nejlépe listím. Pokud bydlíte v horských oblastech, keř také přikryjte. Co se týká odrůd motýlích keřů, velice oblíbená je komule Davidova Black Knigh – patří mezi nejtmavší odrůdy. Dále pak komule White Profusion – bíle kvetoucí keř a Pink Delight je růžově kvetoucí.

Mohlo by Vás zajímat

Český Brod
publikováno 18. 5. 2024 autor Petr Dostál

Tajemný a historický Český Brod – prozkoumejte katakomby i staré hradby

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

Jahodová buchta
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jahodová buchta z pánve: Vynikající a jednoduchá pochoutka, ze které budete nadšení

zavřít reklamu
×
Reklama