Jak se efektivně a nadobro zbavit mechu v trávníku? Následujte pět kroků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.03.2024 07:15
Trávník

Hlavním nepřítelem trávníku je mech. Pokud trápí i vaši zahradu, připravili jsme pro vás několik možností, jak se ho nadobro zbavit. Následujte několik kroků.

Mech rostoucí v lese je krásný, měkký a těší nás svým vzhledem. Jenže pokud nám roste v trávníku, tolik radosti nenadělá. Naopak! Zhoršuje jeho vzhled a trávníku celkově škodí. Abyste se ho nadobro zbavili, dodržujte několik zásad, které vás k tomuto kroku dovedou. Pusťme se tedy společně do odstraňování mechu, ale také do odstraňování příčiny.

Co je příčinou vzniku mechu

Příčin, proč mech roste v trávníku, může být více. Na vině většinou bývá špatná kvalita půdy. Dále také stabilnější přemokření, stínění i nedostatečná údržba. Co se týká zmíněného stínění, všímejte si vzrostlých stromů, ale i keřů. Řešením je jejich pravidelné prořezávání, aby slunce bylo schopné zalít celou vaši zahradu.

Špatná péče o trávník

Mezi nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při péči o trávník, je jeho špatné sečení. Pokud jej zkrátíte příliš, stébla tím oslabíte. Dále již nebude mít sílu, aby se zahušťoval. Než se pustíte do tohoto kroku, který nás za malou chvíli čeká, nastavte výšku sečení na 4 cm. Trávník tak bude mít sílu přijímat živiny, ale i vláhu. Stébla posečené trávy doporučujeme okamžitě sesbírat.

Trávník

Zatěžování trávníku vede k výskytu mechu

I když je logické, že po trávníku budeme chodit, vyšlapávat si cestičky není příliš vhodné. V takovém případě je jen otázkou času, kdy mech kvůli zhutnění půdy vyraší. Vhodným řešením může být provzdušnění. A to pomocí vertikutátoru. Vertikutaci provádějte dvakrát ročně, na jaře a na podzim. U nového trávníku počkejte 3 roky a poté tento krok provádějte.

Jak se mechu v trávníku zbavit

Ze všeho nejdříve bude vhodné, abyste mech z trávníku mechanicky odstranili. Aktuálně máme po deštích, alespoň na většině území ČR. Proto počkejte až bude půda sušší. Poté si vezměte hrábě a s jemností mech odstraňte. Zbydou vám holá místa, která nakypřete a podle návodu na obale travního osiva, zasejte semena. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, pokud nebude deštivé počasí.

Mech

Nezapomínejte ani na hnojení travního porostu. S tím však ale začněte až na jaře. Tedy koncem dubna či začátkem května. Poté přihnojte v červnu, následně na konci října. Příští měsíc začněte hnojivem bohatým na dusík a fosfor. Naopak na podzim hnojíme hnojivem bohatým na draslík.

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice okurek
publikováno 13. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo na okurky podle babiččina receptu zajistí odolné rostliny a bohatou úrodu

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Brzdy
publikováno 15. 5. 2024 autor David Vanda

Automatický brzdový systém bude do roku 2029 povinnou výbavou všech aut v USA, hlásí tamní úřady

zavřít reklamu
×
Reklama