Jak pěstovat rybíz pro bohatou úrodu. Správné kroky vedou k lahodným plodům a rostlinám bez chorob

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.03.2024 07:00
Rybíz

Rybíz patří mezi oblíbené ovoce, které najdeme na většině zahrad. Není příliš náročný na péči, ale určité podmínky mu musíme zajistit, aby nesl velké množství chutných plodů.

Rybízové keře by neměly chybět na žádné zahradě. Nesou plody, které obsahují mnoho vitamínu C. A jak všichni víme, tento vitamín hraje zásadní roli pro získání pevného imunitního systému. Mimo jiné obsahuje další významné látky, které jsou pro naše tělo velkým přínosem. A pokud keři zajistíte správné podmínky, nabídne vám opravdu mnoho lahodného ovoce se kyselosladkou chutí. Jak o rybíz pečovat, jak na výsadbu a který z nich vybrat?

Jaký rybíz zvolit

Na výběr máte nejen barvu, ale také tvar. Vybrat můžete stromkový rybíz, u kterého ale musíte počítat s řádnou oporu. Pak můžete vybrat keř, který se dožívá až úctyhodných dvaceti let. Stromky pak přibližně deseti let. Červené rybízy patří mezi nejoblíbenější. Mají kyselou chuť a dle odrůdy dozrávají na začátku června až do konce srpna. Bílý rybíz si můžeme vychutnat v druhé polovině července. Černý rybíz dozrává koncem července až do poloviny srpna. Ať už zvolíte jakýkoli, vždy dbejte na to, abyste je umístili na slunné stanovišti. 

Rybíz

Vhodný termín výsadby a substrát

Výsadbu provádíme na podzim, ale také časně zjara. Pokud se rozhodujete pro červený a bílý rybíz, poskytněte mu humózní, výživnou a vlhčí půdu s mírnou kyselostí. Černý rybíz vysazujeme do lehčí půdy, která může být i mírně vápenitá. A jak vysazovat jednotlivé keře? Záleží na tom, zda máte keř či stromek. 

Výsadba stromkového rybízu

Vykopejte jámu s rozměry 50x50 cm a pomocí rýče vytvořte na stěnách menší rýhy, aby kořeny mohly snáze růst. Dno vysypejte kompostem, alespoň 10 cm vrstvu a prolijte. Poté umístěte stromek, ale myslete na to, že uzel by měl zůstat nad zemí. Dále nezapomínejte na kolík či jinou oporu. Ta je velice důležitá, aby se stromek nezlomil. 

Rybíz

Výsadba keře rybízu

Vyhlubte jámu, mírně zryjte okraje, vysypejte ji kompostem, prolijte ji a vysaďte keř. U tohoto druhu bude důležité, abyste jej i s uzlem zasadili o deset cm níž, než rostl předtím. Po výsadbě s keříkem jemně zatřeseme, aby se zemina dostala mezi kořínky.  Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5 m. Stromky 2 m. 

Hnojení a zálivka rybízu

Hnojení je velice jednoduché. Jen dbejte na to, zda rybíz pěstujete v lehčí či těžší půdě. V lehčí půdě přihnojujeme na jaře, kdežto v těžší přihnojujeme na podzim. Zohlednit musíme i to, že rybízy jsou náročnější na humus v zemině. Proto využijte nejlépe kompost (2 kg), který nejdříve smícháte se zeminou a přidáte k vzrostlému rybízu. Zálivku provádíme především po výsadbě a poté v parném období. Pozor si dávejte u černého rybízu, který špatně snáší suchou půdu. Řez rybízu a jeho choroby

Řez rybízu a jeho choroby

V případě podzimní sadby řežeme až na jaře. V této době seřízneme rybíz přibližně na dva až tři pupeny. Jak prořezat keře rybízu v následujících letech, jsme pro vás připravili v minulém článku. Co se týká chorob a škůdců, na jaře se může stát, že pupeny začnou hnědnout a opadávat. V takovém případě rybíz napadl vlnovník rybízový. 

Rybíz

Proto rychle jednejte a sestříhněte výhony nad napadenou částí. Pozor i na mšice a svilušky. Na ně můžete pořídit komerční postřik či využít domácí zdroje. Pozor si dávejte na antrakózu projevující se skvrnami na olistění. Zde ale můžete použít preventivní postřik před květem a po něm vhodnými fungicidy.  

Mohlo by Vás zajímat

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Nábytek z palet
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Inspirace na levný a funkční nábytek z palet – přeměňte odpad na krásné kousky nábytku

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

zavřít reklamu
×
Reklama