Jak pěstovat nejoblíbenější letničku, která zdobí zahrady, láká opylovače a sklízí se na čaj?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 24.03.2024 07:15
Letničky

Vypěstujte si nenáročnou květinu, která je podobná kopretině a zároveň je léčivá i dekorativní. Miluje slunce a ve váze vám vydrží dlouhou dobu. Navíc si z ní uvaříte skvělý léčivý čaj.

Pokud chcete mít na své zahradě opravdový poklad, vypěstujte si třapatku nachovou nebo také echinaceu. Má krásné purpurové květy, které mohou být také oranžové, růžové nebo bílé. Můžete si ji vypěstovat i na balkoně. Umístěte ji na slunném stanovišti, a také v polostínu. Třapatku nesaďte na větrné a nechráněné místo. Dosahuje výšky až 130 cm a větrné prostředí by jí nesvědčilo.

Vypěstujte si třapatku nachovou neboli echinaceu

Semena můžete začít vysévat během března, a to do pařeniště nebo do truhlíku, který budete mít doma za oknem. Jakmile vám sazeničky vzrostou, během května je můžete začít sadit na záhonky. Třapatku můžete vysazovat do suché, hlinitopísčité, propustné půdy. Nevadí jí ani chudší kamenité půdy. Jde o trvalku a často se stane, že vykvete až druhým rokem po výsadbě. Proto nebuďte překvapeni, když se květy neobjeví hned.

Echinacea

Jaké části rostliny můžete využít?

Třapatka nachová je považována za výrazně léčivou rostlinu. Po ukončení vegetačního období ji můžete celou sestřihnout a případně zahrnout půdou, což ale není nutné, protože jde o mrazuvzdornou rostlinu. Využít ji můžete úplně celou přes květy, listy, stonek i kořen. V kořeni jsou dokonce léčivé látky koncentrovány nejvíc. Květy a listy můžete sbírat v období od měsíce května do září. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte zahradnickými nůžkami, jelikož tak podpoříte růst nových květů.

Použijte třapatku na své neduhy

Třapatka nachová funguje jako podpora imunitního systému, což se nám hodí v podzimních, zimních a jarních měsících. Velmi úspěšně dokáže bojovat proti infekcím. Funguje jako antibiotikum a pokud ji budete pravidelně užívat, budete odolnější. Využívá se také při ekzému a jiných autoimunitních onemocněních, a to hlavně z toho důvodu, že tlumí a normalizuje imunitní odpověď.

Třapatka nachová

Je také velmi účinná při respiračních virových onemocněních a dokáže zabránit návratu těchto nepříjemných potíží. Dokonce zkrátí období, během kterého stonáte. Samozřejmě ji můžete užívat i během nachlazení, protože vám dodá spoustu potřebných látek, které vašemu tělu udělají dobře a budou pro něj přínosem.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 13. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstujte krásky pralesů, pořiďte si exotické orchideje, které zvládne pěstovat i začátečník

Okurky
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Žloutnutí listů okurek: Jak mu zabránit, abychom sklidili bohatou úrodu

Barcelona
publikováno 17. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Po evropských velkoměstech: Barcelona - slavné sportovní i historické stavby

zavřít reklamu
×
Reklama