Jakou péči dopřát angreštu v květnu, abyste se v létě těšili z maximální úrody?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 08.05.2023 06:00
angrešt

Angrešt patří mezi velmi oblíbené ovoce, které si s radostí vychutnáváme. Abyste se v létě těšili z obrovské úrody, poskytněte mu správnou péči, která zajistí plné koše lahodných plodů.

Angrešt není těžké pěstovat. Vlastně, zvládne jej i úplný začátečník. Stačí, když dodržíte několik kroků a keřík vás odmění spoustou lahodných a šťavnatých plodů. Ty lze konzumovat v čerstvém stavu, například jen tak na svačinku, ale také se hodí do kompotů či marmelád. Možná jej znáte pod názvem srstka nebo meruzalka. Ať už jej znáte tak nebo tak, věřte, že péče o něj není náročná a dařit se mu bude ve většině půd. Jelikož jsou angrešty samosprašné, nemusíte vedle sebe vysazovat dva keře. Jakou péči keři nyní poskytnout?

Květnová péče o angrešt

Právě nyní bude důležité, abyste angreštu poskytli pravidelné zalévání. Je třeba si však dávat pozor na časté přemokření půdy, které angrešty nesnesou. Pokud máte půdu kolem keře zaplevelenou, určitě se plevele zbavte, aby angrešt nepřipravoval o živiny a vodu. Co se týká hnojení, máte opět více možností. Jednou z nich je, že zajdete do zahradnictví či hobby marketu a koupíte hnojivo určené pro rybíz a angrešt či pro ovocné dřeviny. Další možností je dobře vyzrálý hnůj.

hnůj

Stačí okolí keře řádně odplevelit a hnůj použít jako mulč. Taktéž jej můžete v okolí keře zapravit do půdy. Třetí možností je, že 500 mililitrů hnoje smícháte s 2,5 litry vody, promícháte a použijete jako zálivku. Množství si volte podle velikosti a počtu keřů. Po čtrnácti dnech zvolený postup opakujte. Hnojivo poskytněte angreštu po odkvětu. 

Výsadba angreštu

Pokud plánujete angrešt vysazovat nyní, volte takové stanoviště, které bude prostorné, slunné, ale zároveň bude chráněno před silným větrem. Pokud keř vysadíte do polostínu, nebude mu to vadit. Co se týká výsadby, více keříků je třeba vysadit do sponu 3x1 m. Vhodné také bude, pokud keř či keře umístíte ke kůlu nebo k jiné podpěře. Použít můžete drátěnku, která bude procházet korunou. Nový keřík zkraťte na dva až tři pupeny. A ty slabé odřízněte úplně.   

angrešt

Řez angreštu

Co se týká řezu v druhém roce od výsadby (provádíme nejlépe v předjaří), zkracujeme o třetinu až na vnitřní pupen (využijeme především u rozložitých keřů). V následujících letech bude potřeba odstranit veškeré výhony, které keř zahušťují. Hlavní výhony zkraťte o polovinu a postranní o 2 očka. Po přibližně pěti letech, staré větve zkraťte co nejhlouběji a ty mladé ponechte, tak zajistíte obměnu výhonů. Keř by měl být vzdušný a rovnoměrně vyvinutý. V takovém případě se můžete těšit na velkou úrodu s lahodnými plody. A pokud vás zajímá, jak se popřípadě zbavit amerického padlí na rybízu nebo angreštu, připravili jsme pro vás jeden tip

Mohlo by Vás zajímat

Punkevní jeskyně
publikováno 26. 2. 2024 autor Petr Dostál

Tip na výlet do nitra skal: Které jeskyně mají otevřeno i v zimě?

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama