Jak pěstovat libeček, aby vyrostl do výšky 2 metrů? Stačí se držet několika pravidel

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 28.03.2024 07:00
Libeček

Libeček patří k úžasným bylinám, které obsahují mnoho výživných látek. Mimo jiné se jedná o koření, které dokonale ochutí maso, ale také omáčky nebo polévky. Jak na jeho pěstování, abychom se dočkali rostliny, která doroste klidně až do dvou metrů?

Dříve byl libeček součástí většiny zahrad. V dnešní době tak trochu upadl do zapomnění, což je jistě velká škoda. Avšak stále zůstalo mnoho příznivců, kteří si na této bylince rádi pochutnají. Pokud si libeček chcete vypěstovat na své zahrádce, nyní je nejvyšší čas začít. Jak tedy docílit toho, aby dorostl klidně až do dvou metrů? Následujte jednoduché kroky. 

Zužitkovat lze celou rostlinu

Libeček patří k chutným a léčivým bylinám, které mají bohaté využití. Lze ho nasušit a používat jako koření na maso, ale i do polévek. Připravit z něj můžete také tinkturu nebo olej. Stonky rostliny lze rozkrájet do mrazáku a jakmile budete vařit vývar, stonky do něj vhoďte na vyvaření. Využít můžete i semena a kořeny, které obsahují nejvíce prospěšných látek. 

Předpěstování libečku

Libeček můžete předpěstovat v domácích podmínkách, ale také ho můžete vyset již nyní na záhon. Co se týká předpěstování, do výsevních misek vyséváme semínka 1 cm do hloubky a 5 cm od sebe. Substrát udržujte stále mírně vlhký. Vzrostlé sazenice, které půjdou v květnu na záhon, postupně otužujte. 

Libeček

Přímý výsev na záhon můžete učinit již nyní. Semena vyséváme přibližně 3 cm hluboko a mezi řádky ponecháme 60 cm rozestup. Jakmile rostlinky vyrostou, vyjednotíme je a ponecháme mezi nimi 30 cm. Sazeničky libečku také můžete koupit. Nebo požádejte toho, kdo bylinu pěstuje a vypěstujte si ji z kořenových puků. 

Kam libeček vysadit

Půda pro pěstování libečku by měla být humózní a s dostatkem živin, která jej podpoří v růstu. V jílovitých, těžkých a přemokřených půdách se bylině dařit nebude. Stanoviště vybírejte slunné, ale klidně i polostinné. Co se týká zálivky, rostlinu nikdy nepřelévejte. V horkém počasí ji zalévejte klidně každý den. Co má libeček opravdu rád, tak je kopřivová jícha. Díky ní se mu bude dařit a doroste klidně až do dvou metrů. Hnojivo aplikujte 1x za měsíc.

Pokud listy libečku žloutnou

Někdy se na libečku mohou objevit žluté listy, které nám naznačují, že rostlina trpí kvůli přemokření. Listy tedy ustřihněte a zálivku omezte. Naopak žluté listy se suchými špičkami značí nedostatek vláhy. Hnědé skvrny značí úpal. Obecně zálivka je pro nenáročný libeček velmi důležitá a díky ní a hnojivu může vyrůst až do zmiňovaných dvou metrů. 

Mohlo by Vás zajímat

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Kempování na divoko
publikováno 15. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Wild parking: aneb základní pravidla divokého parkování

zavřít reklamu
×
Reklama