Nejlepší domácí hnojivo, které ochrání papriky, rajčata a jiné před plísněmi. S jeho výrobou začněte již nyní

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 29.03.2024 06:45
Rajčata

K tomu, abychom docílili bohaté úrody a rostlin bez chorob, nemusíme kupovat drahá hnojiva. Bohatě stačí plevel, který můžeme natrhat i na zahradě.

Připravte si nejlepší domácí hnojivo, které rostlinám dodá potřebné živiny, ale také je ochrání před škůdci a houbovým onemocněním. Ať už rajčata, papriky, cukety, okurky a další. Všichni víme, že základním předpokladem k úspěchu je zdravá a silná rostlina. Aby tomu tak bylo, měli bychom jim poskytnou výživné hnojivo. A právě pro takové nemusíme utíkat do zahradnictví. Jak ho připravit a z čeho se skládá?

Domácí hnojivo pro rostlin

I když máme sazenice stále na parapetech, některé z nich jsou již vzrostlé a v dubnu zamíří do vyhřátého skleníku. Jiné jsou menší a na záhony zamíří až v druhé polovině května. To však ale neznamená, že jim nedopřejeme vydatné živiny. Už nyní bychom měli o sazenice řádně pečovat, aby byly silné a odolné. 

Sazenice

Pokud jim dodáváte sílu a energii pomocí droždí a popela, suroviny střídejte ještě s dalším domácím hnojivem. A tím je kopřivový zákvas. Blahodárné a velice účinné hnojivo, které v sobě skrývá cenné látky, jako je draslík, dusík, vápník, železo, křemík a další. Tyto živiny jsou pro sazenice ideální. V hnojení pomocí kopřiv pokračujte i po vysazení na záhon. Rostliny tak ochráníte před škůdci i plísněmi. 

Zdravé rostliny a bohatá úroda

Mít bohatou úrodu a zdravé rostliny je snem každého pěstitele. Jak už jsme zmínili – základem úspěchu je dobře vyživená půda a silné rostliny. Ovšem také následná péče o rostlinnou říši. To znamená nevysazovat rostliny příliš k sobě, nezalévat je na list a pravidelně je hnojit. Důležitá je také půda, která by měla být pro většinu rostlin propustná, nikoli těžká, jílovitá. Při dodržení těchto základních kroků se budete moci těšit na skvělou úrodu. Mimo jiné, kopřivový zákvas lze využít i jako postřik, ať už preventivní či v případě zasažení mšicemi, sviluškami či dokonce dřepčíky. 

Kopřivy

Jak připravit kopřivové hnojivo

Než začnete, rádi bychom vás upozornili, že kvas opravdu nevábně zapáchá. Proto jej umístěte dál od domu a nejlépe na slunce. Nachystejte si plastovou nádobu, sud či něco jiného nekovového a natrhejte si mladé kopřivy, které nyní mají největší sílu. Kopřivy natrhejte či nasekejte a umístěte je do nádoby, alespoň do půlky. Nádobu až po hrdlo dolijte vodou. Občas promíchejte a nechejte kopřivy dva týdny kvasit. Poté smíchejte 1 díl hnojiva a deset dílů vody a zalijte rostliny. Na postřik použijte 1 díl hnojiva a 20 dílů vody.

Mohlo by Vás zajímat

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Šalvěj
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na pěstování šalvěje: Pro bohaté a zdravé olistění vyžaduje správnou péči již od základu

Kempování na divoko
publikováno 15. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Wild parking: aneb základní pravidla divokého parkování

zavřít reklamu
×
Reklama