Jak se efektivně zbavit pampelišek z trávníku? Tento levný postřik si s nimi poradí

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 29.03.2024 07:15
Pampeliška

Chcete mít na zahradě krásný trávník a kazí vám to pampelišky? Máme pro vás jednoduchý recept na levný postřik, díky kterému si už s pampeliškami nebudete muset lámat hlavu.

Znáte to. Tvrdě pracujete na tom, aby váš trávník vypadal k světu a najednou se objeví žlutá rostlina, kterou pokládáme za plevel. Pampeliška je velice odolná a její vegetační období sahá do období jara až do podzimu. Velmi těžce se s ní bojuje, protože je to nadmíru invazivní rostlina. Množí se kořeny a také semeny. Velmi dobře se jí daří v trávnících, které se pravidelně zavlažují.

Důležité tipy při odstraňování pampelišek z trávníku

Zásadním krokem je, abyste proti pampeliškám začali bojovat ve chvíli, kdy se ve vašem trávníku začnou objevovat. Pokud na jaře boj proti pampeliškám zanedbáte, budou vás trápit celý rok. Začněte tedy hned na jaře, protože plevel roste společně s trávníkem. Proč pampelišky vašemu trávníku vadí? V první řadě ho ochuzují o vodu, o živiny, o světlo a také nad okolním trávníkem dominují. Dále je důležité uvědomit si, že semena v půdě zůstanou i několik let.

Odkvetlá pampeliška

Abyste zabránili výskytu pampelišek a dalšího plevele ve svém trávníku, použijte při jeho výsadbě kvalitní certifikované osivo. Trávníky vysévejte do zeminy, která obsahuje minimální stopy plevele. Proto si pořiďte speciální trávníkový substrát. Abyste zabránili množení plevele, svůj trávník pravidelně hnojte a koste.

Zlikvidujte pampelišky bez chemie pomocí octa

Pampelišky můžete ve vašem trávníku zlikvidovat i bez chemie, pomocí domácích přípravků. Máme pro vás spolehlivého pomocníka, jímž je ocet, který najde ve své kuchyni opravdu každý. Ocet nařeďte s vodou v poměru 1:3. Roztok však zničí jen listy. Kořeny zůstanou nepoškozené. Pokud budete ale používat roztok pravidelně, připravíte rostlinu o zásobu energie a díky tomu ji zlikvidujete.

Pampelišky

Použijte další domácí recepty

Pokud chcete roztok upgradovat, přidejte do něj kyselinu citronovou, tekuté mýdlo nebo trochu pracího gelu. Na rostliny můžete také aplikovat čistý alkohol nebo vařící vodu. Tyto léty osvědčené recepty zkoušely už naše babičky. Kořeny pampelišky můžete také odstranit z trávníku ručně. Použijte motyčku nebo nožík, kterými kořeny jednoduše odstraníte. Kořeny odstraňujte v co největším rozsahu.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas hnojení muškátů je tu. Hnojivo z domácích zdrojů zajistí zdraví rostlin i bohaté květy

Helfštýn
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Jedna z nejhezčích zřícenin hradu v ČR láká na noční prohlídky nebo vstupné zdarma

Šalvěj
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na pěstování šalvěje: Pro bohaté a zdravé olistění vyžaduje správnou péči již od základu

zavřít reklamu
×
Reklama