Čas na množení hortenzií je tu. Jak postupovat správně, aby byl proces zdařilý?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 30.03.2024 07:15
Hortenzie

Chcete-li svůj dům nebo balkon obsypat hortenziemi, nepůjde o úplně levnou záležitost. Ušetřete a své hortenzie si namnožte sami, a to v několika jednoduchých krocích.

Hortenzie patří mezi okrasné keře, které potřebují hodně vláhy a péče. Jejich zdobná květenství pastelových barev rozzáří každé zahradní zákoutí. Hortenzie můžete vysadit samostatně nebo do větších skupin. V každém případě vám udělají na zahradě mnoho parády. Hortenzii se daří v polostínu s dostatkem závlahy a v dostatečně kyselé půdě. Některé druhy dokonce snesou i přímé slunce. Velmi jednoduše si namnožíte hortenzii velkokvětou, stromečkovitou a latnatou.

Správné jarní množení hortenzií

Hortenzie můžete jednoduše během jara namnožit odběrem výmladků. Pokud se jarní teploty uchýlí ke krásným 15 °C, je čas začít. Na hortenzii hledejte mladé kořenové výhonky, které vložíte do směsi písku a rašeliny. Je potřeba, abyste nové rostlinky dostatečně zalévali. V prvním kroku si připravte substrát, ve kterém budete hortenzie pěstovat. Můžete si také zakoupit substrát, který je určen přímo na množení rostlin. Směs písku a rašeliny namíchejte v poměru 1:1 a vložte ji do malých květináčů. Do této směsi zasaďte výmladky.

Hortenzie

S řízkováním počkejte do léta

Hortenzie si můžete namnožit řízkováním. Na tento proces si ale ještě počkejte do července nebo do srpna. Hortenzii řízkujte ráno, protože v ranních hodinách je rostlina ještě plná vláhy. Řízky seřezávejte z nových a nekvetoucích výhonů, pod úhlem 45 °, a to tak, aby na řízku byla tři očka a dva lístky. Řeznou plochu ošetřete stimulátorem růstu nebo mletou skořicí. Hortenzie vám tak rychle zakoření. Následně řízek zasaďte do květináče.

Mikroskleník pro hortenzie

Aby vám hortenzie zakořenila, připravte pro ni ty nejlepší podmínky. Rostlinku přiklopte sklenicí, plastovou lahví nebo obyčejným sáčkem, který přetáhnete přes květináč. Hortenzii umístěte na světlé a teplé místo, ale vyhněte se přímým slunečním paprskům, které by mohly rostlinu spálit. Ideální teplota je 18-20 °C, Je vhodné, abyste mikroskleník občas provětrali jeho odklopením. Zhruba po měsíci vám řízky hortenzie zakoření, vytvoří nové listy a vy můžete rostlinu přesadit do většího květináče nebo na zahradu.

Mohlo by Vás zajímat

Libeček
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Libeček je darem z přírody. Proč by neměl chybět na žádné zahradě?

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Smažené kuře
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tip na smažené kuře lepší než z KFC. Jednoduchý recept, kterým ohromíte každého

zavřít reklamu
×
Reklama