Smíšené kultury: Zelenina, ale i květiny, které si navzájem prospívají a zajišťují bohatou úrodu

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 31.03.2024 07:00
Zelenina

Pokud budete využívat smíšené kultury, zajistíte si bohatou úrodu bez použití chemie. Budete-li rostliny správně kombinovat, ztížíte tak vysílání chemických signálů, které přitahují škůdce.

Ideální volbou je zkombinovat rostliny, které mají rozdílnou hloubku kořenění a také mají odlišnou rychlost růstu. Díky tomu využijete veškeré místo na svých záhonech. Škůdce velmi přitahují záhony, na kterých roste jeden druh rostlin. Skvělé je, když si do řádků mezi zeleninu vysadíte aromatické bylinky.

Smíšené kultury s bylinkami

K rajčatům, okurkám a také k cibulovinám si vysaďte aromatickou bazalku. Pokud pěstujete saláty a ředkvičky, vysaďte k nim kerblík. Vaše zelenina tak bude ochráněna před slimáky. Okurky, košťáloviny a červená řepa se ideálně kombinuje s koriandrem. Pěstujete-li saláty nebo růže, nasaďte k nim levanduli, která je dokonale ochrání. Pěstujete mrkev? Nakombinujte ji s majoránkou. K fazolím a cibulovinám nasaďte saturejku. Univerzální bylinkou k veškeré zelenině je tymián.

Zeleninový záhon

S jakou zeleninou můžete nakombinovat okurky a další

Pokud pěstujete okurky, můžete je na vašich záhonech nakombinovat s cibulí, salátem, celerem, fazolemi, hrachem, kedlubny, špenátem, s kukuřicí, s kapustou nebo se zelím. K paprice se skvěle hodí kedluben, okurka, mrkev a také rajče. S mrkví si bude velmi rozumět celer, cibule, černý kořen, brokolice, hrách, pórek, rajče nebo kedluben.

Slaďte správně pórek, rajčata a celer

K pórku na vašem záhonu zasaďte celer, cibuli, salát, mrkev, polníček, rajčata, ředkvičku, špenát, jahody či černý kořen. K rajčatům si můžete na záhon nasadit špenát, cibuli, keříčkové fazole, petržel, kedluben, pórek nebo také rebarboru, brokolici a květák. Jestliže pěstujete celer, je vhodné ho na záhonu nakombinovat se salátem, s cuketou, s mrkví, okurkou, špenátem, se zelím, s pórkem nebo s pastinákem.

Mrkev

Vyhrajte nad škůdci pomocí netradičních kombinací

Pokud do svých bramborových políček zasadíte křen, je to skvělá volba proti výskytu mandelinky. Kopr podpoří zdraví okurky, mrkve a také zelí. Zasadíte-li k bramborám nebo k rajčatům měsíček lékařský, zabojujete tak proti výskytu háďátek. Mezi jahody a růže si zasaďte česnek. Pomůže vám proti výskytu houbovým onemocněním a mšicím.

Mohlo by Vás zajímat

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Libeček
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Libeček je darem z přírody. Proč by neměl chybět na žádné zahradě?

Bolest kolene
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Na bolavé klouby si připravte mast, která spolehlivě fungovala již za dob našich babiček

zavřít reklamu
×
Reklama