Kdy a jak předpěstovat dýně a jak na jejich úspěšné pěstování v několika krocích

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 31.03.2024 07:15
Dýně

Pokud se chystáte na sázení dýní, které můžete použít v kuchyni nebo si z nich vyrobit krásné dekorace, přinášíme vám několik důležitých tipů, jak na to. Pokud máte prostor, jděte do toho.

Dýně mají širokou škálu barev, chutí a také tvarů. Všechny dýně nejsou určeny ke konzumaci, ale jsou vhodné pouze jako dekorace. Dýni bychom měli pravidelně zařazovat do svého jídelníčku, protože pomáhá tělu, aby se zbavovalo toxinů, upravuje krevní tlak a také stabilizuje hladinu cholesterolu v krvi. Velmi pozitivně působí i na imunitní systém.

Jaké dýně si můžete vypěstovat?

Dýně Hokkaidó je velmi oblíbený druh dýně, který má sytě oranžovou barvu a hladkou kůru. Dužina této dýně je hladká a má mírně oříškovou chuť. Díky tomu se skvěle hodí do kuchyně na přípravu polévek, omáček a také na pečení. Tuto dýni nemusíte před kuchyňskou úpravou loupat. Má opravdu vynikající chuť.

Dýně

Špagetová dýně se po uvaření změní na vlákna, která připomínají špagety. Tato dýně je oválného tvaru a má žlutou nebo krémovou barvu. Má mírně sladkou chuť a používá se jako alternativa místo těstovin k omáčkám. Špagetová dýně má velké množství vitamínů a minerálů a velmi jednoduše se připravuje. Stačí ji rozpůlit, upéct a upečenou vydlabat vidličkou.

Máslová dýně

Máslová dýně má charakteristický hruškovitý tvar a má oranžovou barvu dužiny. Má velmi bohatou, sladkou a jemnou chuť. Je bohatým zdrojem vitamínů a vlákniny. Používá se především do polévek, na zapékání, do rizota nebo také jako příloha místo brambor. Nezapomínejte ani na dýňová semínka, která jsou nabitá velkým množstvím tělu prospěšných látek.

Máslová dýně

Předpěstování dýně

Dýně si můžeme předpěstovat během měsíce dubna. Semínka vysévejte do kelímků a jakmile vám vzejdou sazeničky, přesázejte je do květináčů. Na záhony sazenice přesaďte v polovině května. Pokud si nechcete dýni předpěstovat, semínka si můžete vysadit přímo na záhony během května. V případě, že očekáváte mrazíky, můžete přikrýt sazeničky tkaninou nebo slámou, aby vám zbytečně neumrzly.

Jak pěstovat dýně

Pro dýně vybírejte slunečné stanoviště, nejlépe na kompostu. Pokud budete dýně pěstovat na záhonu, pravidelně je přihnojujte mrvou nebo přímo kompostem. Dýně má bohatý kořenový systém, který zasahuje hluboko do půdy, ale i přesto rostlina vyžaduje hodně vody, proto ji pravidelně zalévejte. Při zalévání dejte pozor, abyste zbytečně nekropili na listy, které by vám brzy začaly hnít.

Mohlo by Vás zajímat

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

zavřít reklamu
×
Reklama