Proč červenají listy rybízu? Jak rybíz co nejrychleji zachránit a jak ho preventivně chránit?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 01.04.2024 07:00
Rybíz

Pokud zjistíte že jsou na listech vašeho rybízu červenající skvrny, pravděpodobně ho postihla antraknóza. Této chorobě se říká také pakustřebka rybízová.

Jestliže na listech svého rybízu odhalíte antraknózu, pravděpodobně budou oplývat ohraničenými skvrnami, které budou mít velikost od jednoho do tří milimetrů. Okraje skvrn hrají světlezelenou barvou. Skvrny se během krátkého času začnou zvětšovat a napadnou celé listy. Nakonec listy zhnědnou a z rybízu opadají.

Jak se šíří antraknóza?

Toto houbovité onemocnění přezimuje v opadaných listech, které byly napadené antraknózou a zvládnou přezimovat i v pupenech rostlin. Proto je důležité tyto listy na podzim spálit. Nejčastěji jsou napadeny rybízy, které rostou na stinném místě, kde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu. Nejvíce se infekce šíří během jarního vlhkého a teplého počasí. Během suchého a parného počasí se nemoc šíří minimálně.

Prevence před antraknózou rybízu

K antraknóze jsou náchylnější šlechtěné odrůdy rybízu. Důležitým krokem před tímto onemocněním je správná péče o rostliny. Jakmile zjistíte první příznaky onemocnění, je důležité, abyste začali s opatřením ihned. Onemocnění se šíří opravdu velmi rychle a je důležité ošetřovat nejen keře rybízu, ale také nástroje, které v rámci péče o rybíz používáte. Nemoc se nejvíce vyskytuje v období května a může se rozšířit i na jiné rostliny, které máte na zahradě. 

Rybíz

Existuje několik lidových metod prevence před antraknózou. Nezaručujeme však, že se nemoc po těchto preventivních opatřeních neobjeví. Preventivně můžete brzy na jaře, než se objeví pupeny, opařit rybíz a okolní půdu horkou vodou, o teplotě 70-80 °C. Pokud chcete rostliny ochránit před hmyzem, který nemoc šíří, použijte infúzi z česneku. Do 10 litrů vody vložte asi 200 g neloupaného česneku, nechejte ho pracovat jeden den pod víkem a potom nastříkejte na rostliny.

Jak se antraknóza projevuje a jak se léčí?

Při antraknóze se objevují červené skvrny a hrbolky na listech rostlin. Časem listy z rostliny opadají úplně. Na červeném rybízu onemocnění napadá také plody a řapíky. Rostlina brzy nebude plodit vůbec. Na léčbu onemocnění použijte fungicidní přípravky proti houbovým onemocněním.

Mohlo by Vás zajímat

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Libeček
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Libeček je darem z přírody. Proč by neměl chybět na žádné zahradě?

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

zavřít reklamu
×
Reklama