Pěstování bobkového listu je jednoduché, držte se ale několika zásad

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 01.04.2024 07:15
Bobkový list

Bobkový list je nenahraditelná součást české kuchyně. Vypěstujte si ho i vy. Díky několika jednoduchým tipům to s přehledem zvládne úplně každý.

V naší kuchyni známe převážně sušený bobkový list. Ale už jste zkoušeli vařit s čerstvým kořením? To dodá vašemu jídlu mnohem výraznější chuť a můžete si ho vypěstovat na zahrádce nebo v květináči. Bobkový list pochází z Asie, Íránu a Středomoří a je náchylný na mráz, ale není problém si ho vypěstovat i v našich končinách.

Jak pěstovat bobkový list

Pokud budete bobkový list pěstovat na zahradě, umístěte ho na slunné stanoviště, které je chráněno před větrem a má dobře odvodněnou půdu. V opačném případě by trpěl kořenový systém. Kořeny ochraňte mulčovací kůrou. Pro venkovní pěstování se hodí starší keře, které byly postupně otužovány, protože ty zvládnou teplotu až do -5 °C. Bobkový list doporučujeme pěstovat na zahradě v jižních částech republiky. Bobkový list nepotřebuje výraznou zálivku. Zalévat můžete nepravidelně.

Vypěstujte si bobkový list na balkoně

Pěstování bobkového listu v květináči je v našich končinách mnohem jednodušší. Když si rostlinu přinesete domů, přesaďte ji do univerzálního substrátu nebo do substrátu, který je určen pro bylinky. Na balkoně můžete rostlinu pěstovat až do chvíle, než přijdou mrazy. Pak ji přemístěte do chodby nebo do chladnější místnosti. Ideální teplota pro bobkový list je 13-18 °C. Rostlina vyžaduje jen mírnou zálivku. Pokud máte v bytě vyšší teplotu, rostlinu osvěžujte rosením.

Vavřín

Péče o bobkový list a jeho zastřihování

Bobkový list je vhodné přihnojovat. Používejte univerzální hnojivo, a to v období vegetace. V zimních měsících hnojení vynechejte. Také se vyhněte dlouhodobému podmáčení zeminy. To by rostlině neprospělo. Bobkový list se zastřihuje dvakrát do roka. Podpoříte tak jeho hustotu. Samozřejmě si z něj můžete ustřihnout několik listů kdykoliv, když je budete potřebovat v kuchyni.

Jaké účinky má bobkový list na naše zdraví

Bobkový list nám přináší protizánětlivé a analgetické účinky. Může vám pomoci například při bolestech svalů a kloubů. Dále podporuje trávení a pomáhá odstraňovat toxické látky z těla. Také snižuje stres a přispívá k celkové pohodě. Pokud bojujete s úzkostmi, i v tomto případě můžete sáhnout po účincích bobkového listu.

Mohlo by Vás zajímat

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Obytná dodávka
publikováno 15. 4. 2024 autor Jan Nováček

10 krásných a funkčních přestaveb dodávek na obytný automobil – nahlédněte a inspirujte se, budete koukat!

zavřít reklamu
×
Reklama