Tyto 4 druhy zeleniny preferují hnojení popelem. Správné dávkování je však klíčem k úspěchu

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 02.04.2024 06:45
Zahrada

Některé druhy zeleniny je vhodné hnojit popelem, protože obsahuje mnoho důležitých minerálů. Proto popel z grilování nevyhazujte, ale využijte ho na své zahradě.

Popel obsahuje důležité látky, jako je fosfor, vápník, sodík a draslík, a to z něj dělá perfektní hnojivo na jarní hnojení zahrady. Není ale vhodné pro všechny typy rostlin. Dejte si také pozor na přehnojení, neboť zvyšuje pH půdy. Na hnojení použijte popel z pelet a z briket, protože se vyrábí stlačením dřevních pilin. Nepoužívejte popel z uhlí, jelikož obsahuje těžké kovy a nežádoucí uhlík. Vždy používejte vychladnutý popel. Pokud byste na záhony sypali popel, který je ještě teplý, mohli byste si svou zeleninu spálit.

Ne každý popel je vhodný na hnojení zahrady

Samozřejmě můžete použít popel ze spalování čistého dřeva, které bylo správně vysušené. Pokud jsou v popelu nespálené kousky dřeva, je to v pořádku, protože kousky dřeva se rozkládají pomalu a do půdy se nebude uvolňovat velké množství koncentrovaných minerálních látek. Jelikož popel zvyšuje pH půdy, můžeme ho použít na zeleninu, které to vyhovuje. O kterou zeleninu jde?

Cibule

Cibule a česnek

Hnojivo z popela svědčí cibuli i česneku. Na menší plochu můžete popel rozhodit ručně a na větší plochy můžete použít stroj, který se využívá na vápnění. Po aplikaci popela je vhodné, aby byl zapracován do půdy. Pokud se obáváte, že byste mohli popelem zeleninu spálit, není tomu tak. Jestliže budete popel správně dávkovat, poškození zeleniny opravdu nehrozí. Ideální je, když použijete množství popela z občasného vytápění v klasickém krbu a budete ho občas dávkovat na záhony. Pokud si přejete mít přesnější údaje, použijte dva kilogramy popela na 10 metrů čtverečních.

Rajčata a brambory

Rajčata budou díky popelu správně rostlá, a hlavně budou šťavnatá. Hnojivo z popela vám také pomůže k velké úrodě brambor. Popel můžete do půdy přímo zapracovat, dále ho můžete nasypat okolo rostlin a nevadí ani to, když se trocha popela dostane na rostliny. Déšť popel smyje a minerály se dostanou do půdy. Pokud chcete lépe kontrolovat množství popela, které budete na zeleninu aplikovat, vytvořte si postřik. Jak na to? Půl kila popela rozpusťte v jednom litru vody a roztok dejte do nádoby, která je určená na postřik zahrady a rostlin. Jeden litr roztoku by vám měl vystačit na pět metrů čtverečních.

Mohlo by Vás zajímat

Dort
publikováno 15. 4. 2024 autor Nikola Klementová

6 inspirací na krásné a jednoduché dorty k narozeninám či jen tak, když je chuť na něco sladkého

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

zavřít reklamu
×
Reklama