Pěstování frézií: Jak na pěstování rostlin, které rozzáří jakýkoli záhon?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 02.04.2024 07:15
Frézie

Frézie hrají pestrou paletou barev, mají vějířovité listy a jsou vhodné především do kytic. Jsou náročnější na pěstování, ale i tak to můžete zvládnout sami.

Frézie vám svou intenzivní vůní budou den za dnem dokazovat, že se nacházíte v tropické zahradě, a ne u vás doma. Když jste si jistí, že už nehrozí mrazy, můžete začít s výsadbou hlíz frézií. Výsadba se většinou plánuje na měsíc květen. Frézie můžete pěstovat jak ve skleníku, tak v květináči na balkoně nebo přímo na zahradě. Při pěstování je důležité, abyste dodržovali určité kroky, protože rostlina je velmi citlivá na pěstební podmínky.

V jaké půdě můžete pěstovat frézie?

Frézie můžete bez problémů pěstovat v různých typech půd. Ideální je však humózní půda, která je dokonale prokypřená a propustná. Frézie jsou velmi citlivé na vyšší obsah soli a minerálů v půdě. Rostlina se sází špičkou nahoru do zeminy, asi 5 cm hluboko. Pokud chcete frézie pěstovat v květináči, sadíme je už na podzim, aby nám vykvetly v jarním období.

Frézie

Jaké podmínky potřebují frézie?

Dopřejte svým fréziím dostatečné množství světla, a to alespoň 8 hodin denně. Umístěte je na slunné stanoviště, které je chráněno před větrem. Půdu udržujte stále vlhkou a dejte pozor na její přemokření. Při zalévání používejte odstátou dešťovou vodu. V období růstu můžete frézie jednou týdně přihnojit hnojivy s nízkým obsahem soli a bez minerálů. Frézie hnojte do té chvíle, než budou mít poupata. Jakmile frézie odkvetou, snižte jejich zálivku. Nyní je potřeba, abyste nechali jejich nadzemní část uschnout. Před zimou se hlízky vytahují z půdy a uchovávají se na teplém a suchém místě.

Pěstování frézie v květináči

Do květináče, který má průměr cca 14 cm, sadíme maximálně tři hlízky. Pokud budete frézie pěstovat v květináči, nezapomeňte, že potřebují mnoho místa pro kořenový systém. Vybírejte květináče s drenážními otvory, aby měla kudy odcházet přebytečná tekutina. Aby zemina dobře odváděla, můžete do ní přidat malé množství kůry nebo perlitu. 

Frézie

Květináč umístěte do světlé místnosti, kde se drží teplota okolo 13-15 °C. Substrát nechte vždy mezi zaléváním mírně proschnout. Frézie mají velmi tenké stonky a hrozí, že se vám jednoduše zlomí. Proto jim nezapomeňte dát oporu, ke které je lehce upevníte. V květináči vám začnou vaše frézie kvést a vonět už v období měsíce května.

Mohlo by Vás zajímat

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Helfštýn
publikováno 16. 4. 2024 autor Jan Nováček

Jedna z nejhezčích zřícenin hradu v ČR láká na noční prohlídky nebo vstupné zdarma

Dort
publikováno 15. 4. 2024 autor Nikola Klementová

6 inspirací na krásné a jednoduché dorty k narozeninám či jen tak, když je chuť na něco sladkého

zavřít reklamu
×
Reklama