Jak na dubnové hnojení malin, které zajistí bohatou úrodu, ale i lahodnější chuť plodů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 03.04.2024 07:15
Maliny

Aby byla úroda a chuť malin opravdu bohatá, v dubnu je vhodný čas na jejich hnojení. Čím maliny hnojit a jaké živiny aktuálně vyžadují?

Pěstování malin je v našich zahradách velmi rozšířené. Péče o ně není nikterak složitá, navíc keře nesou lahodné ovoce plné výživných látek. Najdeme v nich značné množství vitamínu B, vitamín C, ale také minerální látky. Například draslík, hořčík, železo a jiné. Aby bylo plodů dostatek, bude důležité maliny pravidelně hnojit. A právě nyní v dubnu nastal vhodný čas k tomuto kroku. 

Jaké živiny vyžadují maliny

Pro zdravé a bohatě plodící maliny bude důležité, abyste jim nyní poskytli výživu, která je bohatá na draslík, dusík a fosfor. Pokud malinám chybí dusík, poznáme to na jejich listech, a to právě na jaře či v chladném období. Listy, především pak ve spodní části, mají světlou barvu. Naopak chybějící fosfor zapříčiní nedostatečnou produkci květů a samozřejmě i plodů. Nedostatek draslíku se u rostlin projeví na postupném zasychání listů, a to od jejich krajů až po střed.

Maliny

Čím hnojit maliny na jaře

Pro bohatou úrodu a lahodné plody je důležité keřům poskytnout výše zmíněné živiny. Mezi velice uznávané a oblíbené hnojivo patří slepičí trus. Nejen, že výroba hnojiva ze slepičího trusu nevyžaduje vysoké náklady, ale také jej můžete využít pro více rostlin. Přihnojte s ním ostružiny, ovocné stromy, rajčata, okurky, papriky a cukety. Taktéž rybíz, angrešt, chřest, rebarboru a mnoho dalších. 

Příprava hnojiva na maliny

Pokud nemáte slepičí trus, lze jej koupit na internetu. Mnoho chovatelů nabízí trus zdarma. Nebo pokud máte známé, poproste je o kbelík trusu. Na přípravu bohatě stačí, když seženete trus do půlky 10 litrového kýblu. Ten poté dolijete vodou, nejlépe dešťovkou. Následně nádobu postavíte na slunné místo a necháte vykvasit. Jakmile začnou slepičince kvasit, opravdu nevábně zapáchají. 

Slepice

Nezapomínejte je během kvašení občas promíchat. Po vykvašení je důležité hnojivo zředit, neboť je velmi silné. Podobně, jak je tomu i u kopřivového hnojiva. Trus řeďte v poměru 1:10 s odstátou, nejlépe dešťovou vodou. A pokud nechcete čekat, než slepičince vykvasí, lze koupit slepičí hnůj v peletách. Co se týká dávkování, řiďte se návodem na obale výrobku. 

Mohlo by Vás zajímat

Dort
publikováno 15. 4. 2024 autor Nikola Klementová

6 inspirací na krásné a jednoduché dorty k narozeninám či jen tak, když je chuť na něco sladkého

Rozchodníky
publikováno 16. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování rozchodníků je jednoduché. Přesto se vyhněte některým chybám a těšte se z bohatých květů

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

zavřít reklamu
×
Reklama