Ustelte jahodám a sklízejte krásné a chutné plody: Proč a čím je mulčovat?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 11.05.2023 08:36
jahody

Kdo by neměl rád jahody? Jsou sladké, šťavnaté a krásně voní. Nehledě na to, že mají široké využití. Abyste sklízeli krásné plody, bude potřeba jim dopřát mulčovací vrstvu, ale jakou?

Už máte jahodový záhon připravený? Jahodníky jste přihnojili, vytrhali jste plevel a již se vám na nich objevují první květy? Pokud však chcete v červnu sbírat vynikající a čisté plody, bude zásadní, abyste jahodám právě nyní poskytli podestýlku neboli mulčování. Ochráníte je před blátem, hnilobou a jinými neduhy. Čím nejlépe mulčovat? A proč?

Mulčování jahod má význam

K čemu vlastně slouží pokrývka u jahod? Díky pokrývce, kterou umístíte k jahodníkům, ušetříte mnoho času s péčí o záhon. Tím však výhody nekončí. Také prospějete zemině a tím samozřejmě i jahodám. Co se týká mulčovací vrstvy, měla by být dostatečně silná, aby přinášela efekt, který očekáváme. Je však ale třeba dávat pozor na příliš silnou vrstvu, kterou tak akorát přilákáte hraboše nebo myši. 

jahody

Mulčovací vrstva tedy není pouze o tom, že ochráníte sladké plody před hnilobou a nečistotami, ale také prospějete půdě. Udržíte její vlhkost, tudíž nemusíte jahody příliš často zalévat. Zbavíte se také nadměrného zaplevelování a v neposlední řadě je třeba zmínit, že zvolená přikrývka se pomalu rozkládá, tím se tvoří další vrstva zeminy. 

Materiály vhodné k mulčování

Víte, co je vlastně nejlepší? Že nemusíte utrácet mění za mulčovací textilie, protože můžete použít organický materiál. Vůbec nejlepší a nejvhodnější mulčování je obyčejnou slámou. Pokud se bojíte, že sláma uletí, nemusíte se bát. Absorbuje do sebe vlhkost a tím pádem ztěžkne. Balík slámy před rozhozením na záhon můžete položit na hlínu, kde nasákne vlhkost a neuletí. A kde sehnat slámu, pokud ji nemáte? Lze ji koupit od místních zemědělců. Porozhlédnout se také můžete na některém internetovém bazaru.  

mulčování jahod

Další možností, jak jahody mulčovat, je posekaná tráva. Pozor si však dávejte na semena a květy, které se zde mohou nacházet. Podpořili byste tak zarůstání plevelem. Kolem jahod stačí rozhodit vrstvu silnou přibližně tři centimetry. Někteří zahrádkáři používají také kartonový papír, u kterého stačí pouze vystřihnout díry na rostliny. Avšak před tím, než položíte jakoukoli mulčovací vrstvu, bude důležité půdu nejdříve nakypřit a zbavit ji plevele. Záhon zalijte a zvolený mulč nastýlejte od rostlin směrem k okraji záhonu.        

Mohlo by Vás zajímat

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Zamiokulkas
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak množit zamiokulkas, abychom měli více rostlin, které přitahují peníze a ženské štěstí

Vistárie
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Únorový řez vistárie zajistí bujné květenství a zkrocení její velikosti – jak na něj?

zavřít reklamu
×
Reklama