K bohatému kvetení pivoněk stačí pár kroků – následujte je

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 12.05.2023 06:00
pivoňky

Pivoňky jsou překrásné rostliny, které zdobí nejednu zahradu. Ovšem najdeme je také v zámeckých zahradách nebo parcích. Aby zdobily svými bohatými květy i vaši zahradu, bude potřeba jim právě nyní dopřát správnou péči.

Pivoňky jsou něžné krásky, které umí vyzdobit jakýkoli prostor barevnými, a především bohatými květy. Jednoduše řečeno, jsou jedinečné. Navíc pivoňky nejsou výpěstkem dnešní doby, pěstovaly je již naše babičky i prababičky a ještě mnohem dříve. V dávných dobách je staří Řekové pěstovali k léčení. Dnes už se však pěstují především pro svou estetickou hodnotu. Jelikož existuje mnoho druhů, můžeme si vybrat takové, které se nám budou líbit. Ať už to jsou pivoňky jednoduché či s poloplnými květy, jedno zůstává neměnné, a to je, že bychom jim nyní měli dopřát péči. Pak vás potěší bohatým květenstvím. 

Pivoňky potřebují čas

Aby pivoňky rozkvetly a dechberoucně zdobily část vaší zahrady, potřebují čas, proto jim ho dopřejte. Pokud jste je vysazovali až letos, nečekejte žádné ohromné květenství. Tu a tam se nějaký květ objeví, ale především vyroste několik nových výhonů. Pro bohaté květenství si nějaký ten pátek počkáte, klidně i dva roky. Pivoňky jsou opravdu překrásné květiny, a proto se vyplatí na ně počkat. Vybírat však můžete až ze čtyřiceti druhů, které jsou rozděleny na dřevité a vytrvalé. Nutno však dodat, že pivoňky jsou letité rekordmanky, které vám vydrží klidně i desetiletí. Dokonce nemají ani zvláštní podmínky pro pěstování. Co je ale nutné jim dopřát, tak je každoroční péče.   

Pivoňky

Co pro pivoňky udělat

Jak už jsme zmínili, pivoňky vydrží i desetiletí. Říká se, že rostlina na jednom místě vydrží až padesát let. Navíc čím bude starší, tím její květenství bude plnohodnotnější a působivější. Pokud jste například koupili chlapu či dům a máte na zahradě tyto půvabné rostliny, opravdu popřemýšlejte, zda je chcete zničit. Stříhání pivoněk se doporučuje na podzim, kdy většinou odstraňujeme uschlé stonky a části, které jsou uvadlé či jeví známky choroby. Pokud jste tento krok neučinili, nyní odstraňte všechny suché části. Během sezony také doporučujeme stříhat uvadající květy. Tento krok umožní pivoňkám nasadit nové květenství a povzbudí je k další tvorbě květů. Neodstříhávejte však zdravé listy, ale pouze uschlé květy. 

Pivoňkám také můžete nabídnout živiny. K hnojení použijte například kompost, hnůj nebo slepičí trus. Zvolit můžete hnojivo pro okrasné rostliny s obsahem fosforu a draslíku. Pozor si ale dávejte na poměr živin. Mnoho dusíku vede k rozvoji plísňového onemocnění, rychlému růstu rostliny a minimálnímu kvetení. Obecně by mělo obsahovat nejvíce draslíku.    

Mohlo by Vás zajímat

Kuchyň
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak odstranit mastnotu a mastný prach v kuchyni? S ověřenými triky to bude jednoduché a rychlé

¨Rajčata
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Které odrůdy rajčat jsou odolné plísni? Vysévejte druhy, které patří mezi nejoblíbenější

Poklady Karlovarského kraje
publikováno 27. 2. 2024 autor Petr Dostál

Poklady Karlovarského kraje: objevte krásu místních měst

zavřít reklamu
×
Reklama