Lednové zahradničení: Správný zahrádkář nikdy neusíná na vavřínech

autor Nikola Klementová publikováno 22.01.2023 00:00
Lednové zahradničení: Správný zahrádkář nikdy neusíná na vavřínech

Už se nemůžete dočkat, až vyjdete ven a opět začnete pracovat na své zahrádce? Čekat opravdu nemusíte, protože i v lednu na vás čeká dostatek práce - jaká přesně?

Prosinec bývá ve znamení proměn, kdy se střídají teplé a mrazivé dny. Leden nám pak většinou přináší pouze mrazivé dny, kdy nemáme ani chuť vycházet ven. Ovšem letos je tomu jinak a leden máme teplý. Sluníčko prodírající se mezi mraky nás vábí ven a my už bychom nejraději začali s prací na své zahrádce. To ovšem ale není nemožné, protože i v lednu na nás může čekat zahradničení. Prozradíme, co je třeba udělat.

Lidové pranostiky – co nám říká leden?

Ještě než začneme s prací na zahradě, připomeneme vám lednové pranostiky:

Větší lednové mlhy, mokré jaro.

Suchý leden, mokrý červen.

Na Nový rok déšť, o Velikonocích sníh.

Když v lednu deště lijí, to má sedlák po naději.

Co nás čeká na zahradě i mimo ni

Ze všeho nejdříve zavítejte do sklepa nebo tam, kde máte uloženou úrodu a vše zkontrolujte. Například jablka, mrkev, brambory – vše projděte a zjistěte, zda se mezi nimi nevyskytují nahnilé kousky – pokud ano, hned je raději vyhoďte. Hniloba a plíseň by se mohla šířit dále, což jistě nikdo z nás nechce. Nezapomínejte, že byste například jablíčkám měli zajistit dostatečně vlhký a chladný prostor, tak vydrží nejdéle. Sklep také pravidelně větrejte, a to zejména tehdy, kdy je teplota nad nulou. 

Lednové zahradničení: Správný zahrádkář nikdy neusíná na vavřínech

Nyní také můžeme přemýšlet nad rychlením pažitky, cibule, ale také nad mnohými okrasnými cibulovinami, které mají dlouhou dobu vzcházení. Mezi ně patří petúnie, begonie, lobelky a mnoho dalších. Některé z nich dokonce vyžadují přemrznutí, aby mohly vyklíčit. 

Pokud máte ve sklepě či v garáži pelargónie, fuchsie a další, zkontrolujte jejich stav. Někdy se stane, především pak v zimním období, že je napadnou škůdci. Určitě také bude dobré naplánovat, co v této sezoně budeme vysévat. 

Stav zahrady a nářadí

Jistě byste měli zkontrolovat zahradnické náčiní a nabrousit nůžky. Co se týče stavu zahrady, určitě se porozhlédněte po oplocení, zda někde není mezera, dokonce díra, kudy se dostane lesní zvěř, která umí nepříjemně poškodit stromky. Dále pak projděte zahradu a zkontrolujte rostliny, zda nejsou povytažené od mrazu. Pokud ano, bude stačit, když je mírně přišlápnete zpět.

Lednové zahradničení: Správný zahrádkář nikdy neusíná na vavřínech

Stromy a rostliny také potřebují péči

Lednové dny jsou vhodné také pro ochranu stromů, tedy jejich kmenů proti přehřátí, ale také před následným mrazem, který hrozí v noci. Kmeny doporučujeme ošetřit vápenným mlékem. A co se týče interiérových rostlin, zkontrolujte jejich stav, zda se na substrátu nenachází plíseň a na listech a stoncích škůdci. Nejčastěji se objevují molice, svilušky a další. V takovém případě je nutné hned zasáhnout. Použít můžete postřik z octu, vody a pár kapek mycího prostředku na nádobí. 

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

zavřít reklamu
×
Reklama