Jak prodloužit dobu kvetení šeříku? Stačí pouze jeden krok

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.05.2023 13:54
šeřík

Šeřík obecný zdobí nejednu zahradu. Bohužel je však známo, že kvete pouze tři až čtyři týdny v roce. Nesmutněte, jeho květenství si můžete o něco prodloužit.

Projít kolem šeříku a nevšimnout si ho? Ne, to opravdu nejde. Jeho omamná vůně se nese celým okolím a květy, které vyčuhují z větví, umí esteticky zkrášlit jakýkoli prostor. Na pohled je šeříkový keř opravdu nádherný, navíc není náročný, takže jej můžeme mít na své zahradě i začátečník. Aby vám kvetl co nejdéle, prozradíme vám zcela jednoduchý krok, který vám pomůže. 

Šeřík obecný je velmi oblíbený

Tento druh se v našich zahradách pěstuje nejčastěji. Mezi další patří šeřík čínský, který je o něco nižší a má drobnější listy a menší květenství. Stále je to ale omamný a překrásný keřík. Obecně lze však říci, že je šeřík nenáročný a mrazuvzdorný. Patří do čeledi olivovníkovitých a je nám známo kolem 35 druhů šeříku. Barva odrůd se liší, mohou mít fialové květenství, růžové až po bílou.

šeřík

Jak prodloužit šeříku kvetení

Aby šeřík opětovně vykvetl nebo se prodloužila doba jeho kvetení, vám přijde nemožné? Možné to je, navíc se jedná o velmi jednoduchý krok. Ten spočívá v odkvetlých květech. Jakmile odkvetou, postupně dozrávají tobolky, které v sobě skrývají semena. V této chvíli nastává správný čas, abychom kvetení šeříku prodloužili. Jakmile šeřík odkvete, okamžitě odstřihněte květ těsně nad listy. Díky tomuto kroku se bude šeřík snažit vytvářet další květy, aby zároveň vytvořil další semena.  

šeřík

Šeřík také potřebuje další péči

Keř by měl být umístěný ve vápenité až neutrální půdě, a především na slunci. V případě, že jej máte ve stínu, sice krásně poroste, ale jeho květenství nebude tolik bohaté. Velkou výhodou je, že snese i větší sucha, ale v období, kdy nasazuje květy, je potřeba mu dopřát zálivku. V červenci bude nutné poskytnout keři řez. Starší šeříky také můžete velmi jednoduše zmlazovat a různě tvarovat. Dokonce lze šeřík velice jednoduchým způsobem namnožit. Stačí ustřihnout dřevitý výhon s čtyřmi pupeny a namočit jej v kořenovém stimulátoru. Tento krok se provádí především během dubna. A pokud budete chtít, šeřík lze také hnojit. Nejdříve můžete zvolit dusíkaté hnojivo, a následně ho vyměňte za draselné hnojivo pro bohaté květenství.  

Mohlo by Vás zajímat

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Caminito del Rey
publikováno 21. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Caminito del Rey, nejnebezpečnější cesty světa

Rostliny
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké pokojové rostliny se hodí do tmavých bytů a domů

zavřít reklamu
×
Reklama