Medonosný hmyz zajišťuje bohatou úrodu. Takto ho udržíte na své zahradě

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 12.05.2024 07:00
Včely

Pokud jste někdy toužili po hojnější úrodě zeleniny, ovoce nebo květin, zaměřte se na přilákání medonosného hmyzu na svou zahradu.

Medonosný hmyz, jako jsou včely, čmeláci a motýli, hrají klíčovou roli při opylování rostlin, což v konečném důsledku znamená bohatší úrodu na vaší zahradě. Pořiďte si rostliny, které jsou atraktivní pro včely, čmeláky a motýly. Jde například o levanduli, mátu, tymián, slunečnici či hortenzie. Pokud máte prostor, založte si květinovou louku s různými druhy kvetoucích rostlin.

Poskytněte hmyzu vodu

Medonosný hmyz potřebuje jednoduchý přístup k vodě, zejména během horkých letních dnů. Umístěte na zahradu malá pítka s vodou nebo vytvořte malé vodní zdroje, jako jsou misky s vodou naplněné oblázky. Současně poslouží i jako místo pro odpočinek. Pořiďte si do své zahrady květiny, byliny, stromy a keře různých velikostí a tvarů, abyste přilákali co nejvíce druhů medonosného hmyzu.

Zamezte používání pesticidů

Pesticidy mohou být škodlivé nejen pro škůdce, ale také pro užitečnou medonosnou hmyzí populaci. Pokud je to možné, snažte se minimalizovat použití pesticidů a hledejte alternativní způsoby ochrany rostlin, jako jsou organické metody a pěstování odolných odrůd. Poskytněte medonosnému hmyzu úkryty, kde se mohou schovat a hnízdit. Vysazujte proto keře nebo stromy, pořiďte si hmyzí hotely nebo si pořiďte speciální hnízdící schránky pro včely. Udržujte ve vaší zahradě konzistentní prostředí tak, že minimalizujete změny v krajině a pravidelně budete odstraňovat plevel a odpadky. Stabilní prostředí poskytuje medonosnému hmyzu pocit bezpečí a kontinuity.

Hmyzí hotel

Zajistěte, aby u vás neustále kvetly květy

Medonosný hmyz je přitahován kvetoucími rostlinami, takže je důležité mít v zahradě kontinuální zdroj kvetoucích rostlin, a to od jara až do pozdního léta. Pečlivě si naplánujte výsadbu rostlin, která mají různá období kvetení. Zajistíte tak, že medonosný hmyz bude mít po celou sezónu dostatek potravy. Rostliny v zahradě by měly být součástí ekosystému, který poskytuje potravu a útočiště pro různé druhy hmyzu, ptáků a jiných zvířat. Rostliny mohou sloužit jako zdroj potravy nejen pro medonosný hmyz, ale také pro přirozené predátory, jako jsou dravci a pavouci, které pomáhají udržovat pod kontrolou populaci škůdců.

Mohlo by Vás zajímat

Barcelona
publikováno 17. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Po evropských velkoměstech: Barcelona - slavné sportovní i historické stavby

Mravenci
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Mravenci na stromě: Zbavte se jich pomocí ověřených metod dřív, než přilákají mšice

rajčata
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení rajčat: Díky této zálivce se dočkáte dvakrát větší úrody a lahodnějších plodů

zavřít reklamu
×
Reklama