Proč jahodám reznou listy? Jak jahodníky zachránit a dočkat se bohaté úrody?

fotografie autora Petra Seibertová publikováno 12.05.2024 07:15
Jahody

Jahody jsou jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších druhů ovoce. Svěží a sladké plody jahodníků jsou u nás velice oblíbené. Jak se ale zachovat, když je začnou trápit choroby?

Pokud jste někdy pěstovali jahody, určitě jste si všimli, že listy těchto rostlin jsou často obětí různých onemocnění. Proč se to děje, jak můžeme ochránit naše jahodníky a zajistit si tak bohatou úrodu? Pokud vám začnou reznout listy jahodníků, existuje hned několik vážných důvodů, proč tomu tak může být.

Onemocnění jahodníků

Houbové patogeny jsou jedním z hlavních viníků odumírání listů jahodníků. Tyto patogeny napadají kořeny rostliny, což způsobuje, že rostlina nedostává dostatek živin a vody a následně tím trpí listy. Dalším vážným problémem je plíseň, která může postihovat listy jahodníků, zvláště při vlhkosti a při nedostatečné cirkulaci vzduchu. Plíseň způsobuje reznutí a odumírání listů.

Škůdci, kteří trápí jahodníky

Někteří škůdci, jako jsou roztoči nebo mšice, mohou napadat jahodníky a poškozovat jejich listy. Roztoči se živí šťávou z listů, což způsobuje změnu jejich barvy a také zapříčiní jejich odumírání. Mšice rovněž poškozují listy tak, že je ožírají a listy tak mění svou barvu, osychají a odumírají. Zastavte jejich šíření účinnými postřiky.

Jahody

Nedostatek živin nebo vlhkosti

Jahodníky může také trápit nedostatek živin, zejména dusíku, což může vést ke žloutnutí a odumírání listů. Stejně tak nedostatečná nebo nadměrná zálivka může mít špatný vliv na stav listů, které budou následně měnit barvu a odumírat. Proto je důležité, abyste rostlinám zajistili dostatečnou závlahu a dostatek živin. Pravidelné hnojení organickými hnojivy vám může pomoci udržet jahodníky silné a odolné vůči nemocem.

Zachraňte své jahodníky

Pravidelná kontrola rostlin, odstraňování postižených listů a odstraňování plevele z okolí jahodníků zabraňuje šíření nemocí a náletu škůdců. Použití fungicidů je účinným způsobem, jak chránit rostliny před houbovými infekcemi. Doporučujeme preventivně aplikovat fungicidy, zejména v období zvýšené vlhkosti.

Mohlo by Vás zajímat

Barcelona
publikováno 17. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Po evropských velkoměstech: Barcelona - slavné sportovní i historické stavby

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Mravenci
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Mravenci na stromě: Zbavte se jich pomocí ověřených metod dřív, než přilákají mšice

zavřít reklamu
×
Reklama