Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.05.2024 06:45
Kopr

Jak se zbavit mšic na kopru? Věřte, že to jde i přírodní cestou bez použití chemických přípravků. Jaký postřik použít, abychom se škůdců zbavili?

Kopr patří mezi velice oblíbené koření, které má výraznou chuť. Nejčastěji ho využíváme do koprové omáčky, do kulajdy či jej přidáváme k okurkám při zavařování. My jsme si velice oblíbili vepřové nudličky na smetaně a s koprem. Vynikající pochoutka. Obecně pěstování kopru není vůbec náročné. Bohužel jej ale často napadají zelené mšice. Jak se nejlépe a přírodní cestou zbavit tohoto savého hmyzu?

Škůdci na kopru

Mšice patří mezi nejčastější škůdce, kteří kopr osídlují. Avšak existují i další. Mezi ně patří například brouci kovaříci a jejich larvy. Ničí kořeny vzcházejících rostlin, kterým následně vadnou a odumírají nadzemní části. U starších rostlin se na stoncích objevují vykousané malé otvory. Někdy je bohužel kopr napadán také osenicemi, které okusují listy a mladé rostlinky vtahují do půdy. Rostliny mohou žloutnout, vadnout až odumřou úplně. I vrtalky se rády přiživí na kopru. Dospělí jedinci sají mízu a jejich larvy v těchto místech vyhlubují takzvané chodby. Pozor si také dávejte na housenku otakárka fenyklového.

Mšice na kopru

Obsáhlé škody způsobují také mšice. A to nejen na kopru, ale i na sazenicích a jiných rostlinách. Zrovna včera jsme sklízeli čerstvé větvičky kopru a všimli jsme si zelených mšic. Tento nenápadný, ale přesto tolik škodný hmyz saje mízu z rostlin, vypouští medovici, na níž se velmi často objevuje čerň. Velmi účinný je postřik z kopřiv. Pokud jste si připravili zákvas z kopřiv, neváhejte ho aplikovat. Stačí smíchat 1 díl jíchy a 20 dílů dešťové vody. Nejen, že se zbavíte mšic, ale kopr krásné pookřeje. Pokud jíchu ještě nemáte, neváhejte ji připravit. Více o ní jsme pro vás psali v minulém článku.

Kopr

Než vám kopřivy zkvasí, na mšice můžete připravit postřik z česneku. Tento savý škůdce nemá rád intenzivní vůně. Stačí si připravit 50 gramů česneku a 2 litry vody. Česnek prolisujte, smíchejte s vodou a nechte dva dny odstát. Následně přelijte přes plátno či síto a postřikem aplikujte. Po aplikaci zopakujte za dalších pět dnů. Vyzkoušet můžete také přilákání berušek na zahradu. Ty vám pomohou mšice pomalu, ale jistě eliminovat. Sám kopr láká slunéčka. Vy jim však můžete pomoci například žlutými stuhami, které přivážete na jiné rostliny v jeho těsné blízkosti.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Plíseň na rajčatech: Jak efektivně zabránit jejímu vzniku? Docílit toho lze jednoduše

Okurky
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Žloutnutí listů okurek: Jak mu zabránit, abychom sklidili bohatou úrodu

Okurky
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování okurek je zásadní vyhnout se chybám, které ničí úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama