Co přidat pod rajčata při výsadbě, aby rostliny byly silné a bohatě plodily

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 14.05.2024 07:00
Rajčata

Dnes máme Bonifáce, třetího Zmrzlého a naše sazeničky již mohou zamířit na záhony. Co ale přidat do výsadbové jamky, aby se rostlinám dařilo, byly silné a bohatě plodily?

Na záhony by měly jít sazenice, které jsou silné a zdravé. Pokud se stalo, že se mírně vytáhly, nevadí. Vysaďte je hlouběji a ony zesílí. Pokud jste sazenice ještě na záhony nevysadili, nyní již můžete začít. Než se však do tohoto kroku pustíte, zjistěte, co nasypat do výsadbové jámy, abyste rostlinám poskytli důležité živiny pro začátek.

Kam rajčata vysadit

Rajčata patří mezi teplomilné rostliny, proto je důležité umístit je na prosluněné místo. Stín není pro rajčata ideální, neboť se zde drží větší vlhko, které by mohlo způsobit rozvoj houbového onemocnění. Je tedy žádoucí, aby rajčata rostla na slunci. Půda by měla být na podzim prohnojena hnojem a aktuálně zbavena plevele. Plevel je důležité ze záhonu odstranit, aby sazenicím neubíral dusík.

Výsadba rajčat

Pokud máte záhon s cibulí, rajčata vysaďte k ní. Pokud máte samostatný záhon, můžete před rajčata nasázet či vyset bazalku. Říká se, že bazalka podporuje intenzivnější chuť rajčat, ale zda tomu je tak opravdu? Než však rajčata vysadíte a vykopete výsadbové jámy, je vhodné popřemýšlet, jaká rajčata máte. Pakliže máte divoká rajčata, spon by měl být 50x100 cm. Tyčková rajčata 50x60 cm a keříčková 50x60 cm. Výsadbová jáma by měla být hluboká cca 15 cm. Pokud jsou sazenice vytáhlé, vysaďte je níže.

Rajčata

Tip: Pokud budete chtít lépe udržet vlhkost a zajistit si bohatou úrodu, vysazujte sazenice do čtverce. To znamená, že vytvoříte 4 jamky do čtverce a každou rostlinku vysadíte šikmo – směrem ven. Rostlinky budou mít bohatší kořenový systém a brzy se srovnají. Co se týká zálivky, vodu můžete lít pouze doprostřed čtverce.

Co dát při výsadbě rajčat do jámy

Do půdy, která je nakypřená, zbavena plevele a na podzim prohnojena hnojem nebo na jaře kompostem, můžeme vysadit rajčata. Poté do jejich výsadbové jamky nasypte popel. A proč zrovna popel? Neboť rostlinám zajistí základní živiny a podpoří je v růstu, ale také v nakvétání a plození. Fosfor kladně ovlivní kořenový systém, květy i plody. Draslík podpoří odolnost vůči chorobám a podílí se na tvorbě květů. Vápník je pro rajčata velice důležitý prvek, který podporuje správný vývoj, ale také odolnou buněčnou strukturu. Dno výsadbové jamky řádně prolijte vodou. Jakmile se voda vsákne, přidejte popel, umístěte sazenice a přihrňte půdu.

Co vložit do výsadbové jamky pod rajčata, aby bohatě plodila?

Mohlo by Vás zajímat

Lopatkovec
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Bílá lepkavá hmota na rostlinách: Co znamená, o jakého škůdce jde a jak rostliny zachránit

Les
publikováno 20. 5. 2024 autor Petr Dostál

Malebné lesy u Hradce Králové ukrývají rytířské hradiště i gladiátorskou arénu

Jahodová buchta
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jahodová buchta z pánve: Vynikající a jednoduchá pochoutka, ze které budete nadšení

zavřít reklamu
×
Reklama