Jak a čím hnojit libeček, aby vyrostl a nabídl nám mnoho aromatických listů

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.05.2024 06:45
Libeček

Libečku se často přezdívá maggi, neboť tak i chutná a voní. Je ideální do polévek a do omáček. Aby ho však bylo dostatek a bujně rostl, dopřejte mu výživné hnojivo.

Roste vám libeček jako šílený? Nebo patříte k těm, kteří jsou rádi za malou rostlinku a každý lísteček, který si můžete vychutnat na bramborách či v polévce? Ať je to jakkoli, dopřejte libečku správnou péči, ale také hnojení. I když mnoho pěstitelů řadí libeček k nezmarům, jedná se o bylinku, kterou je potřeba občas přihnojit.

Pěstování libečku

Je obecně známo, že v jílovitých půdách se libečku nedaří. Stabilní vlhkost a nedostatek kyslíku kolem kořenového systému působí na jeho růst také negativně. Ideální je pro něj humózní půda obohacená o živiny. Co se týká umístění, dařit se mu bude na slunném či polostinném místě. Zálivku je také potřeba hlídat. V parných dnech ho zalévejte denně. Pokud však delší sucha nebudou, zalijte ho klidně jednou za tři dny. Rozhodně ho nikdy nepřelévejte.

V případě přelití se u něj začnou objevovat žluté listy. Naopak, pokud si všimnete žlutých listů s hnědými špičkami, libeček vám naznačuje, že trpí nedostatkem vody. Zaléváme nejlépe dešťovou vodou. Popřípadě vodou z kohoutku, ale nejdříve ji nechte odstát. Voda by také neměla být studená. A čím tedy libeček přihnojit?

Hnojivo na libeček

Pokud libeček budete zalévat a hnojit, vyroste vám až do výšky dvou metrů, klidně i více. Jeho listy navíc budou mít výraznější chuť a jejich barva bude krásně svěže zelená. Jaké hnojivo libečku prospěje? Především pak zákvas připravený z kostivalu a kopřiv. Příprava je velice jednoduchá. Natrhejte kostival a kopřivy. Poté je nasekejte a umístěte do poloviny zvolené nekovové nádoby. Pokud budete kostival sbírat i s květy, nezapomínejte hotové hnojivo přelít přes plátno, abyste odstranili semena. Pokud se tomuto kroku budete chtít vyhnout, sbírejte pouze kostivalové listy.

Libeček

Nádobu dolijte vodou a postavte ji na slunné místo dál od domu. Neboť zákvas nepříjemně zapáchá. Po vykvašení, které trvá přibližně 10 dnů až dva týdny, smíchejte 1 díl hnojiva a 10 dílů vody. Aplikujte jej ke kořenům, a to 1x za měsíc. Pokud doma máte zákvas z kopřiv, využijte ho.

Mohlo by Vás zajímat

Brzdy
publikováno 15. 5. 2024 autor David Vanda

Automatický brzdový systém bude do roku 2029 povinnou výbavou všech aut v USA, hlásí tamní úřady

hybrid
publikováno 20. 5. 2024 autor David Vanda

Vyjde vás údržba hybridu dráž než v případě spalovacího motoru?

Rajčata
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Žloutnutí listů u sazenic nepřehlížejte. Dodejte jim vitalitu, ať vás těší bohatou úrodou

zavřít reklamu
×
Reklama