Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 15.05.2024 07:00
Muškáty

Čas muškátů je tu. Někomu z nás již zdobí balkony, jiní se na tento krok teprve chystají. Čím muškáty hnojit a jakou péči jim dopřát, aby kvetly až do podzimu?

Stejně jako každá jiná kvetoucí rostlina, vyžadují i muškáty pravidelné hnojení. Díky němu budou rostliny zdravé a budou bohatě kvést. Na pěstování nejsou nikterak náročné a za minimum péče nás odměňují bohatým květenstvím. To je také jeden z důvodů, proč jsou muškáty tolik oblíbené a zdobí nejeden balkon. Čím je tedy aktuálně přihnojit?

Umístění muškátů

Aby muškáty opravdu bohatě kvetly, bude vhodné je umístit na slunné místo. V případě, že pro ně máte místo pouze v polostínu, určitě je zde můžete nechat. Jen počítejte s tím, že pokvetou o něco méně. Pozor si dávejte na velkokvěté druhy, které vyžadují ochranu před větrem, aby se jejich nádherné a velké květy nezlomily.

Výsadba muškátů

Pokud jste si sazenice muškátů koupili nyní, do jednoho 60 cm truhlíku můžete vysadit tři až pět sazeniček. My však vysazujeme pouze tři – utvoří krásnou a souvislou stěnu bohatých květů. Muškáty lze také zaštipovat, aby se krásně rozkošatěly. Pokud však rostliny vysazujete až nyní, přihnojte je přibližně až za tři týdny. Starší rostlinky lze hnojit již nyní.

Muškáty

Jak muškáty zalévat

Zálivka je pro muškáty velice důležitá. Vždy ji ale musíte přizpůsobit aktuálním teplotám. Pokud bude venku zataženo či deštivo a rostliny budou mít mokrý substrát, nezalévejte je. V parných dnech je zalévejte každý den. O to více, pokud je máte umístěné na přímém slunci. Obecně muškáty preferují vlhčí substrát, nikoli však přemokřený.

Hnojení muškátů

Muškáty bychom měli hnojit 1 za 14 dnů. Koupit můžete hnojivo pro balkonové rostliny. Avšak sáhnout můžete i po surovinách, které najdete doma nebo na zahradě. Velmi účinné hnojivo se skládá ze zkvašených kopřiv. Obsahují řadu významných látek, které rostliny vyživí, podpoří v kvetení a navíc je ochrání před škůdci. Příprava tohoto hnojiva je jednoduchá, do poloviny plastového kýblu nasekejte kopřivy, zalijte je vodou a deset dnů vyčkejte. Jakmile kopřivy zkvasí, přestane se tvořit pěna, aplikujte ke kořenům muškátů 1 díl hnojiva a 10 dílů vody. Zvolit můžete také hnojivo z droždí. Stačí rozmíchat jednu kostku droždí v jednom litru vody. Tekutinu nechte dva dny kvasit a poté ji nalijte k muškátům.

Mohlo by Vás zajímat

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

Dřepčík
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Dřepčíků se zbavte dřív, než vám zničí zeleninu: Jak je poznat a jak se jich zbavit?

Lopatkovec
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Bílá lepkavá hmota na rostlinách: Co znamená, o jakého škůdce jde a jak rostliny zachránit

zavřít reklamu
×
Reklama