Mulčovací kůru nelze použít na všechny rostliny, které z nich ji nesnesou?

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 22.05.2023 10:52
mulčovací kůra

Chystáte se mulčovat rostliny? Dbejte však na to, ke kterým z nich chcete kůru přisypat, ne všechny ji totiž snesou. Které z nich to jsou?

Každý zahradník dobře ví, že mulčování je na zahradě důležité. Nejenže zabrání růstu a šíření plevele, ale také udrží vlhkost půdy a díky postupnému rozkládání působí jako výživa pro rostliny. Navíc mulč dokáže mnoho rostlin ochránit před mrazem. Jenže ne všem rostlinám mulčovací kůra pomáhá. Ke kterým z nich ji raději nedávat?

Působení mulčovací kůry

Proč některé rostliny nesnesou mulčovací kůru? Vysvětlení je jednoduché, protože dokáže značně okyselit půdu, což mnohým rostlinám nevyhovuje. Naopak pro květiny a jiné rostliny, které potřebují kyselou půdu, bude mulč z kůry prospěšný, mnohdy až nutný. Pokud ji nasypete k borůvkám, brusinkám, azalkám, rododendronům či k dřínu květnatému, tak uděláte jistě dobře. Například rostliny, jako jsou čemeřice, šeřík, zlatice převislá, karafiáty, buxus a mnoho dalších, které vyžadují zásaditou půdu, těm kůru neposkytujte.    

Mulčovací kůru nelze použít na všechny rostliny

Mulčovací kůra a její nevýhoda

Mulčovací kůra je prospěšná, zároveň však může škodit. Mnoho zahrádkářů neví, že jakmile je kůra ve fázi rozkladu, váže na sebe dusík, který poté rostlinám chybí. Z toho důvodu bude před mulčováním vhodné záhon vyplít, poskytnout mu zálivku a přihnojit dusíkatým hnojivem. Co se týká toho, kolik mulče máte k rostlinám umístit, doporučujeme kůru nepřisypávat ve vrstvě vyšší než pět centimetrů. Pokud bude vrstva silnější, přispíváte k rozvoji plísní, hub či slimáků, kterým se zde bude dařit náramně. 

Mulčovací kůru nelze použít na všechny rostliny

Kdy zahrnout půdu mulčovací kůrou

Začít s mulčováním pomocí kůry je vhodné ihned po výsadbě nových dřevin. Také na jaře je vhodný čas k tomuto kroku. Dále pak tehdy, kdy je mulčovací kůra ve fázi rozkladu, tehdy je nutné ji postupně doplňovat. Co se týká doplňování, bude záležet na vrstvě mulče, ale doporučuje se jednou za rok či čtyři roky. Dokonce lze vybírat z různých barev mulčovací kůry. Pokud se však rozhodnete pro originalitu, volte takovou kůru, která je obarvená pomocí ekologických a nezávadných barev. 

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

house sitting
publikováno 24. 2. 2024 autor Petr Dostál

House sitting aneb nový trend v cestování: Chcete bydlet zadarmo za hlídání domu?

zavřít reklamu
×
Reklama