Aby oleandr bujně kvetl, bude potřeba vyhnout se několika chybám

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 23.05.2023 08:35
oleandr

Oleandr již není rostlinou pouze středomoří, mnozí z nás jej pěstují i na své zahrádce. Jak ale postupovat, aby bohatě kvetl? Stačí se vyhnout několika chybám.

Každý, kdo oleandr pěstuje, jistě moc dobře ví, že se jedná o prudce jedovatý keř. Z toho důvodu buďte opatrní, především pokud máte děti nebo domácí mazlíčky. Jakmile vykvete, je nádherný a dodá na estetičnosti mnohým zahradám nebo dvorkům. Je náročný na umístění, ale také na zálivku. Lze ho pěstovat v nádobách, kde se mu daří nejlépe, ale také může být zasazen do půdy. Obecně lze říci, že oleandr kvete celé vegetační období, tedy od jara do podzimu. Aby však bohatě kvetl, vyhněte se několika chybám. 

Špatné umístění, které omezuje kvetení

Oleandry jsou hojně pěstovány ve středomoří, proto bude důležité, abychom jim zajistili podobné podmínky. Umístit byste jej měli na slunné místo, kde bude mít kolem 25 °C. Jakmile teplota klesne pod 15 °C, kvetení se pozastavuje. Slunce je pro oleandry velmi důležité, proto se ujistěte, zda mu nestíní dům, zeď či jiná vegetace. Pokud bude mít denně více než čtyři hodiny slunečního záření, bude spokojen. 

Aby oleandr bujně kvetl, bude potřeba se vyhnout několika chybám

Nedostatečné hnojení oleandru

Oleandry jsou známé tím, že se jednoduše přizpůsobí různým půdám, ale hnojení je pro ně zásadní. Takže pokud jim neposkytujete živiny, mohou špatně kvést. Doporučujeme jednou za týden rostlinu přihnojit hnojivem pro kvetoucí rostliny. Určitě byste se měli vyhýbat hnojivům, které obsahují velké množství dusíku. V takovém případě by se oleandr krásně zelenal, ale špatně by kvetl.

Špatné zasazení u oleandru

Po přinesení domů, bude nutné oleandr přesadit do velkého květináče nebo do země. Dostatečný prostor zajistí správný růst a bohaté květenství. Ať už jej budete vysazovat kamkoli, dodržte stejnou hloubku, jako byl zasazen v květináči, ve kterém jste si ho přinesli domů. Do nádoby nebo do připravené jámy přidejte kompost či rašelinu. 

Aby oleandr bujně kvetl, bude potřeba se vyhnout několika chybám

Co se týká zálivky, keř zalévejte opravdu vydatně. Pokud bude mít vláhy málo, začne reagovat žloutnutím listů a opadáváním květů a poupat. Během horkých dnů bude potřeba, abyste keř zalévali ráno i večer. Nikdy však nepoužívejte kohoutkovou vodu, nýbrž dešťovou nebo odstátou. Zalévejte pouze ke kořenům, nikoli na listy. Zemina by měla být vlhká, ale ne mokrá.

Oleandru neposkytujete řez

Poslední chybou je nedostatečné nebo žádné prořezávání keře. Správný řez podporuje kvetení. Mladý keř doporučujeme stříhat každý rok po dobu tří let. Stříhejte jej na podzim a odstraňujte starší větve, a to tak, aby byl řez proveden nad přeslenem. Určitě dbejte na to, abyste měli čisté a vydezinfikované nůžky. Na řez si také vezměte rukavice.   

Mohlo by Vás zajímat

Růže
publikováno 17. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Dostali jste na Valentýna řezanou růži? Díky tomuto triku ji namnožte a vypěstujte novou

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

Orchidej
publikováno 23. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak omladit orchidej: S tímto jednoduchým postupem vám pokvete i stará rostlina

zavřít reklamu
×
Reklama