Jak vypěstovat libeček, který vás přeroste? Držte se několika kroků

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 25.05.2023 10:36
libeček

Máte rádi libeček? A to především díky jeho vynikající chuti, která připomíná maggi? Zkuste si jej vypěstovat i na své zahradě, pěstování není složité.

Dříve byl libeček součástí snad každé zahrady. Babičky, ale i maminky jej dávaly do polévek, omáček, ale také například do karbanátků. Časem se ze zahrad vytratil a upadl v zapomnění. To je však jistě škoda, protože libeček není ideální pouze jako skvělé koření, ale má také léčivé vlastnosti. Jak si tuto bylinu vypěstovat, aby dosahovala klidně i dvou metrů?

Co lze z libečku zužitkovat

Jak už jsme zmínili, libeček není pouze skvělé koření, ale také bylina, která se řadí k léčivkám. Co se týká využití jednotlivých částí rostlin, dopřát si můžeme listy, semena, stonky, ale také kořeny, které mají z celé rostliny nejvíce účinků. Obecně lze říci, že si libeček s vůní polévkového koření budete moci užívat od časného jara až do prvních mrazíků. 

Jak libeček vypěstovat

Máte dvě možnosti, jak libeček pěstovat. A to buď ze semen nebo z darovaných kořenových puků, například od souseda, babičky, maminky nebo od toho, kdo bylinu pěstuje. Dělení rostliny kořenům neublíží a rozdělená část se brzy krásně rozroste. V takovém případě máte velkou pravděpodobnost, že se libeček doroste až dvou metrů, proto mu zajistěte dostatek prostoru. 

Jak vypěstovat libeček

Druhou možností jsou semena. Ty lze vysévat na jaře, ale také na podzim. Vysévejte je do hloubky tří centimetrů a mezi řádky ponechte šedesát centimetrů prostor. Libeček však klíčí velmi pomalu, tak se nelekejte. Jakmile rostlinky dorostou do deseti centimetrů, protrhejte je tak, aby mezi nimi vznikla 15 cm mezera. Zbylé sazeničky můžete darovat. 

Kam libeček vysadit

Půda pro výsadbu libečku by měla být humózní s dostatkem živin, které podpoří růst. Těžké a mokré půdy pro něj nejsou ideální a brzdí se růst. Pokud není dlouhodobě sucho, nemusíte libeček zalévat. Umístit jej můžete na slunné, ale klidně i polostinné místo. Mnoho péče opravdu nepotřebuje, navíc na místě zůstane několik let. Doporučujeme, abyste jej nevysazovali na místo, kde jste dříve pěstovali pastinák, celer, mrkev, kopr a jiné miříkovité rostliny.     

Mohlo by Vás zajímat

Demence
publikováno 22. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se vyhnout demenci a co dělat pro mozek, aby zdravě fungoval do vysokého věku

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

Křečové žíly
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Zbavte se křečových žil, bolestí a zánětu přírodní cestou. Vyzkoušejte tipy a rady babky bylinkářky

zavřít reklamu
×
Reklama