Jakou péči dopřát levanduli, abyste se těšili z bohatého květenství co nejdéle?

autor Nikola Klementová publikováno 31.05.2023 15:30
levandule

Levandule patří mezi překrásné rostliny s bohatým využitím, které zdobí nejednu zahradu. Jakou péči jim ale dopřát, abyste se mohli těšit z bujného květenství?

Co se týká využití levandule, můžeme ji nasušit a dopřát si ji klidně na čaj, do koření, do moučníků či do skříně. Tam ochrání oblečení před nezvanými okřídlenými motýlky. Šatní mol totiž dokáže pořádně zničit oblečení, nehledě na to, co dokáže ve spíži se sypkými potravinami. U tohoto využití však nekončíme. Levandule je skvělá také do relaxačních polštářů či na odpuzení otravného hmyzu. Proto, pokud chcete co nejvíce květů, držte se těchto kroků. 

Něco málo o levanduli

Mimo toho, že má široké využití, má levandule také úžasné účinky pro lidské zdraví. Pomáhá zmírnit napětí, bolesti hlavy, nervozitu, a dokonce pomáhá snižovat krevní tlak. Sušené květy lze umístit do polštáře a užít si klidnější a příjemnější spánek. Z květů lze však také připravit tinkturu či krémy, které jsou vhodné na revmatické bolesti. V pytlíčkách ji můžete pověsit do skříně, ale také do spíže či komory. Namíchat ji také můžete do provensálského koření, které je vynikající na maso, ale také v bramborách. Využití má jistě pestré, proto je vhodné levanduli poskytnout tu správnou péči, aby vás odměnila bohatým květenstvím. 

levandule

Levanduli dopřejte to nejlepší

Levandule preferují slunné stanoviště, kde cirkuluje dostatek vzduchu. Co se týká půdy, má nejraději hlinitopísčitou a dokonale propustnou zeminu. Co se týká živin, není nikterak náročná, proto si vystačí s chudou půdou. Občasné přelití snese, ale pravidelné určitě ne. Má raději sušší zeminu. Pokud ji pravidelně zaléváte a objevily se žluté listy, jedná se o signál, který vám říká, že je potřeba zálivku omezit.

levandule

Žluté listy se projevují většinou u rostlin, které pěstujete v květináči. Proto je důležité, abyste pohlídali, zda má levandule dostatečné odtokové otvory, ale také drenážní vrstvu. Ta zajistí, aby se voda nedržela příliš u kořenů. Aby levandule měla hezký tvar a bohatě kvetla, bude potřeba ji také dopřát sestřih, a to dvakrát za rok. Řez se provádí na jaře a ihned po odkvětu. Zkrátit byste měli jednu třetinu výšky rostliny, ale nestříhejte dřevnatou část. A jako poslední krok, který zajistí bujnější květenství, je hnojení. I když levandule nejsou náročné na živiny, jednou za rok na jaře, jim můžete dopřát hnojivo obsahující dusík, fosfor a draslík. Dusíku by však v hnojivu mělo být méně. Zvolit můžete průmyslové hnojivo pro kvetoucí rostliny, ale také domácí, například vaječné skořápky nebo kompost, který rozhodíte kolem rostliny. Vaječné skořápky rozemelte, smíchejte s vodou a nalijte k levanduli jako zálivku.  

Mohlo by Vás zajímat

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

Ford
publikováno 16. 2. 2024 autor Petr Dostál

Generální ředitel Fordu je otevřený spolupráci s konkurenty, aby mohl konkurovat Číně

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

zavřít reklamu
×
Reklama