Zaštipování paprik zvýší úrodu a zajistí zdraví rostlin

autor Nikola Klementová publikováno 01.06.2023 05:00
papriky

Přemýšlíte nad tím, jak správně pěstovat papriky, abyste sklidili co nejvíce plodů? Mimo výživy a správné zálivky, byste měli sazenice paprik vyštipovat. Kdy a jak?

Říkáte si, zda papriky prořezávat, nebo neprořezávat? Ano, tento krok má velký význam. Díky němu zvýšíte úrodu a zajistíte zdraví rostlin. Jak zaštipování provádět, aby bylo efektivní a účinné? Vše je jednoduché, stačí jen dodržet několik kroků. Potom se budete moci těšit z vynikajících a zdravých plodů. 

Pěstování paprik

Stejně jako rajčata a okurky, patří také papriky k velmi oblíbené zelenině, která se hojně pěstuje na zahradách nebo na balkonech v květináčích. Využití sladkých paprik či pálivých chilli papriček je opravdu široké, navíc obsahují řadu prospěšných vitamínů a minerálních látek, které jsou pro lidský organismus důležité. Nehledě na to, že paprika obsahuje více vitamínu C než citrusy. Navíc si je vypěstujete doma na sluníčku a bez pesticidů. Mnohým z nás se již sazenice paprik vyjímají na balkoně, záhonu či ve skleníku. 

Jak zaštipovat papriky

Obecně je však ale známo, že papriky milují vlhko a teplo. Pokud je pěstujete ve skleníku či fóliovníku, uděláte vůbec nejlépe. Pokud to však není možné, vypěstovat si lahodné plody můžete i mimo tato místa. Určitě je vhodné papriky vysázet na teplejší místo a dopřát jim dostatečnou zálivku. V případě, že pěstujete papriky na balkoně, vyberte k tomu vhodné odrůdy. Například Slovana F1, Amy, Amadea a další. 

jak zaštipovat papriky

Pro bohatou úrodu je také rozhodující místo, kam papriky vysázíte. Severní strana, kde je chlad, rozhodně ideální nebude. Jestliže papriky na balkoně či na zahradě nemáte a chtěli byste je pěstovat, můžete je vysázet ještě nyní. Je třeba však koupit sazenice. Pro pěstování na balkoně bude důležité zvolit velký květináč, alespoň deseti litrový.

Zaštipování paprik

Ještě bychom také rádi zmínili, že je potřeba paprikám zajistit dostatek zálivky, a to po celou dobu jejich růstu. Mezi zaléváním nechte substrát na povrchu proschnout. Také nezapomínejte na živiny a na zaštipování. Ty se však nezaštipují stejně jako rajčata nebo okurky, ale úplně jinak. 

Zaštipují se koncové vrcholy rostliny. Keřík tak přestane růst do výšky, ale začne se více košatit a plody budou moci využívat více živin. Pakliže budete rostliny zaštipovat, zvýší se produkce plodů. Zaštipovat byste ale měli rostliny, které mají výšku přibližně třicet centimetrů, menší určitě ne.    

Mohlo by Vás zajímat

Carlos Tavare
publikováno 15. 2. 2024 autor Jan Nováček

Stellantis a Renault se snaží snížit náklady, aby byly elektromobily dostupné stejně jako spalovací vozy

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Heřmánkový čaj
publikováno 15. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Na pochmurnou náladu a psychické napětí pomohou bylinky a koření

zavřít reklamu
×
Reklama