Rybíz: Právě nyní potřebuje péči, aby vás odměnil maximální úrodou

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 04.06.2023 05:00
rybíz

Malé lahodné a kyselé bobulky patří mezi velmi oblíbené ovoce, které snad nechybí na žádné zahradě. Abyste si užili bohatou úrodu, nyní keři dopřejte vaši péči.

Víte, jakou péči můžete dopřát svému rybízu, aby vás odměnil spoustou lahodných plodů? Každý pěstitel či zahradník si přeje, aby jeho úroda byla každý rok co nejlepší, ale také nejbohatší, to je pochopitelné. Nyní však ale záleží na správném hnojení. Čím je aktuálně vhodné rybízové keře přihnojit, aby opravdu bohatě plodily? 

Něco málo o rybízu

Pěstovat můžeme černý, červený nebo bílý rybíz. Černý je více kořeněný a méně kyselý, kdežto bílý a červený má sladkokyselou chuť. Obecně se rybíz řadí mezi velmi zdravé ovoce, které obsahuje jen velmi málo kalorií (100g obsahuje cca 33 kcal). Proto bude vhodný i pro ty, kteří dodržují dietu. 

rybíz

Dále také obsahuje vitamin C, kterého je v těchto drobných bobulkách čtyřikrát více než v citrusových plodech. Pak také vápník, draslík, železo a antioxidanty. Černý rybíz obsahuje flavonoidy, které mají pro lidský organismus velký význam. Dále stojí za zmínku pektin. Ten má pozitivní účinky na trávení. Jelikož rybíz není náročný na péči, nemusí chybět na žádné zahradě.

Správný čas na péči o rybíz

V červnu již rybíz neprořezáváme, ale můžeme mu poskytnout potřebnou oporu, zalévání nebo hnojení. Cílit byste tedy měli především na správné hnojení. Pokud se nachází plevel pod keříky, odstraňte jej, aby zbytečně nebral vláhu a živiny rybízu. Pokud budete chtít, popřemýšlejte také nad mulčováním, které zajistí menší prorůstání plevele. Použít můžete například posekanou trávu v tenké vrstvě, slámu, ale také seno. 

kompost

Hnojení rybízu

Využít můžete doma připravená hnojiva (zákvas ze slepičího trusu), ale také kompost. Ten je pro tento druh ovoce ideální. Obecně je však známo, že má rybíz mělký kořenový systém, ale vytváří hustou síť jemných kořínků, proto z horní části zeminy rychle odčerpávají výživné látky. Příčina neúspěšného pěstování, kdy se projevuje málo plodů či opadávání květů, může souviset nejen s chorobami, vlhkým prostředím, ale také s nedostatkem živin. Hnojení kompostem je tedy ideální ke každoročnímu jarnímu hnojení nebo kdykoli během vegetace. Stačí tři litry kompostu na 1 m2 aplikovat ke každému keři. Kompost promíchejte s půdou, ale ne příliš hluboko, abyste nepoškodili křehký kořenový systém.   

 

Mohlo by Vás zajímat

Parní lokomotiva
publikováno 23. 2. 2024 autor Petr Dostál

První cestovní kancelář? Už v roce 1841 proběhla první organizovaná výprava s cestovní kanceláří

Perovskie
publikováno 24. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Suchomilná trvalka podobná levanduli. Svým vzrůstem a nenáročností překvapí – jak o ni pečovat?

Levandule
publikováno 21. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez levandule je pro bohaté květenství, tvar i růst zásadní. Jak a kdy na něj, aby byl proveden správně

zavřít reklamu
×
Reklama