Nejlepší výživa pro rajčata: Pomůže šungitový prášek, ale i slepičí trus

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 06.06.2023 05:00
rajčata

Domácí hnojiva poskytnou rajčatům mnoho živin, díky kterým budou zdravě růst. Jaká z nich zvolit, aby rajčata nestrádala?

Je jasné, že přihnojovat musíte jakoukoli zeleninu, aby správně rostla, vyvíjela se, odolávala chorobám a měla mnoho vynikajících plodů. Zde už však záleží na vás, jaká hnojiva zvolíte. Domácí hnojiva jsou stejně účinná a mnohdy dokonce obsahují více minerálních látek. Obecně je však známo, že nejen pro nás, ale také pro půdu je lepší hnojit přírodními hnojivy. Které z nich nejlépe zvolit?

Šungit jako výživné hnojivo

Pokud jste ještě o šungitu neslyšeli, tak se jedná o přírodní materiál, který obsahuje vysoký podíl makro a mikroelementů, které podporují zdravý růst a vývoj rostliny. Také podporuje odolnost rostlin vůči různým chorobám a škůdcům. Šungit obohatí půdu o kobalt, fosfor, nikl, vápník, zinek, hořčík a draslík. Navíc snižuje kyselost půdy a zabraňuje přílišnému odpařování vody z půdy.   

rajčata

Co se týká použití, šungit můžete smíchat se zeminou a nasypat k rostlinám. V druhém případě lze také prášek ze šungitu smíchat s vodou a aplikovat jej jako zálivku. Obecně platí, že stačí smíchat 400 gramů šungitu na 1 m2 půdy. Na zálivku smíchejte 50 gramů prášku a jeden litr odstáté vody.  

Zákvas ze slepičího trusu

Zákvas ze slepičího trusu se považuje za dostupné a velmi výživné hnojivo, které rajčatům svědčí. Bohužel jej není vhodné používat na balkoně či v interiéru, a to z toho důvodu, že zákvas velmi zapáchá. Pokud tedy máte svoje slepičince nebo je můžete koupit, naplňte půl desetilitrového kbelíku trusem a dolijte je vodou. Obsah zakryjte a nechte na teplém místě pět dní kvasit. Jakmile víko odejmete, překvapí vás silný zápach. Hotové hnojivo smíchejte v poměru 1:10 s vodou a aplikujte k rajčatům. Zákvas obohatí rostliny o dusík, draslík, vápník i fosfor.    

popel

Hnojivo z droždí a popela

Takové hnojivo není těžké připravit, navíc jsou jeho účinky opravdu dokonalé. Popel použijte čistý, tedy ze dřeva a droždí můžete použít v sušené formě či čerstvé. A pokud máte balíček prošlého droždí doma ve spíži, můžete ho použít. Stačí smíchat 100 gramů popela, jeden balíček droždí a pět litrů vody. Suroviny rozmíchejte, nechte jeden den odstát a druhý den zřeďte hnojivo a vodu v poměru 1:3. Jelikož popel neobsahuje téměř žádný dusík, ale droždí ano, bude tato kombinace dokonalou výživou pro rajčata. Dále pak hnojivo obsahuje také draslík, fosfor, hořčík a vitamíny.   

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Bílé ubrusy
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Domácí prostředky, které spolehlivě vybělí ponožky, spodní prádlo, ale i záclony

Růže
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Růže aktuálně vyžadují vaši péči. Pokud ji dostanou, překvapí vás bujnou květenou

zavřít reklamu
×
Reklama