Jak na bohatou úrodu malin: Stačí dodržet jeden důležitý krok

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 07.06.2023 10:51
maliny

Sladké maliny mají rády nejen děti, ale také dospělí. Pokud máte malinové keře na zahrádce, dopřejte jim níže uvedený krok, po kterém vás odmění velkou úrodou.

Maliny jsou součástí mnohých zahrad, a to z toho důvodu, že mají vynikající plody, ale zároveň jsou nenáročné na péči. Mnozí je nechávají volně růst a v případě, že je velké sucho, malinám dopřejí zálivku. Jiní o keře pečují, stříhají je, zalévají, ale také hnojí. Za takovou péči se vám keře jistě odmění velkou spoustou plodů. Jaký krok maliníku dopřát nyní?

Proč maliny zařadit do jídelníčku

Maliny obsahují soustu minerálních látek, vitamínů, ale také antioxidantů, které chrání tělo před volnými radikály. Navíc posilují imunitní systém, snižují cholesterol, čistí střeva, chrání zrak a srdce. Určitě je také důležité zmínit, že maliny obsahují velmi nízké množství kalorií, tudíž budou vhodné i pro ty, kteří dodržují diety. 

maliny

Navíc lze z maliníku využít nejen plody, ale také listy. Ty můžete nasušit a dopřát si je na čaj. Na nachlazení, ale také na deprese je čaj z maliníku ideální. Listy s plody můžete využít na přípravu lahodného sirupu. A co se týká využití plodů, jsou ideální na džem, kompoty, do koláčů, dezertů. Můžete je také umístit do džbánku, doplnit mátou a zalít vodou – ideální osvěžení v letních dnech.

Dopřejte malinám výživu

Pokud o maliníky budete dobře pečovat, odmění se vám spoustou lahodných plodů. Navíc nemusíte kupovat drahé preparáty k hnojení. Připravit si je můžete také doma a budou účinkovat stejně, možná ještě lépe než chemická hnojiva. Mezi vhodné suroviny, které dodají malinám výživu, patří kvasnice. Podpoří je v růstu, vyživí půdu a plody budou větší a bude jich více.

droždí

Připravte si 4 kostky droždí a rozpusťte je v jednom litru vody. Voda by měla být teplá, ale ne příliš. Takto připravenou tekutinu nechte dva dny kvasit. Po uplynulé době hotové hnojivo přelijte do deseti litrového kýble a dolijte odstátou vodu. Do vody pak ještě přidejte 300 gramů popela ze dřeva, rozmíchejte a připravené hnojivo můžete nalít k malinám. 

Mohlo by Vás zajímat

Karamelový dezert
publikováno 17. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Vynikající nepečený dezert k víkendovému kafíčku, který máte za 30 minut připravený

Bramborová polévka
publikováno 21. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Připravte si poctivou bramboračku, která voní česnekem, zahřeje a pochutnáte si

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

zavřít reklamu
×
Reklama