10 tipů na přírodní hnojiva, která využijete po celou sezonu na okurky, rajčata a další

fotografie autora Nikola Klementová publikováno 09.06.2023 11:30
okurky

Před výsadbou sazenic jste půdu řádně prohnojili hnojem či kompostem, nyní však můžete přihnojovat domácími hnojivy, jakými přesně?

Ať už se jedná o zeleninu, muškáty či jiné okrasné rostliny, všechny z nich potřebují nejen vodu, ale také občasné hnojení. Samozřejmě můžete zajít do zahradnictví a koupit průmyslová hnojiva. Ty jsou ale bohužel připravována z anorganických solí. A pokud je jich v půdě nadbytek, půda postupně degraduje a strádá na kvalitě. Domácí hnojiva jsou bezpečná, stojí méně a půdu vyživí. Která z nich jsou ta nejlepší?

Oblíbené hnojivo z droždí

Hnojivo z droždí patří mezi to nejoblíbenější. Obsahuje vitaminy skupiny B, chrom, zinek, železo, fosfor, draslík a hořčík. Díky tomuto složení podpoří růst rostlin, silný kořenový systém a zlepší odolnost vůči chorobám a mnohým škůdcům. Použít jej můžete nejen pro okurky, rajčata a papriky, ale také pro muškáty, dýně, brambory a mnoho okrasných rostlin.

droždí

Co se týká přípravy, smíchejte čtyři kostky droždí s jedním litrem vody, nechte působit do druhého dne. Poté smíchejte se čtyřmi litry vody a aplikujte k zelenině či rostlinám. K okurkám, paprikám a rajčatům přidáváme také 200 gramů popela. Rostliny jsou silné, hezky rostou a nasazují květy. 

Jícha z kopřiv

Zkvašené kopřivy obsahují mnoho minerálních látek a vitamínů, mezi které patří dusík, fosfor a draslík. Příprava jíchy je jednoduchá, ale zdlouhavá. Stačí naplnit desetilitrový kýbl kopřivami, které předem nasekáte a zalijete odstátou vodou. Pak je necháte alespoň dva týdny kvasit na teplém místě. Zákvas nepříjemně zapáchá, tudíž jej nedávejte na balkon či do sklepa. Po zkvašení je nutné hnojivo zředit, protože je příliš silné, a to nejlépe 500 mililitrů hnojiva na desetilitrovou konev. Použít jej můžete opět pro zeleninu, ale také pro jahody, zelí, cibuli, česnek a pro okrasné keře. 

kopřivy

Voda z brambor, kávová sedlina a další

Pokud pijete kávu, schovávejte si takzvaný lógr. Nechte jej proschnout a poté smíchejte s horní vrstvou půdy. Každopádně lógr není vhodný pro všechny rostliny. Preferují jej ty, které mají rády kyselejší půdu, například borůvky, rododendrony, azalky a další. Voda z brambor také obsahuje mnoho minerálních látek a vitamínů, navíc je obohacena o škrob. Je třeba však dodat, že voda nesmí být osolená. Hodí se pro zeleninu, ale také pro okrasné rostliny.

brambory

Mezi další hnojiva, která lze využít, patří: Banánové slupky, které rozmixujete a smícháte s vodou. Dále jedlá soda, která působí také proti škůdcům, slepičí trus, králičí trus, kompost a vaječné skořápky, které obsahují značné množství vápníku.  

Mohlo by Vás zajímat

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Akvárium
publikováno 25. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak odstranit vodní kámen ze skla akvária? Přesný postup krok za krokem

Kuchyň
publikováno 26. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak docílit čistého a stále lesklého dřezu? Držte se několika kroků

zavřít reklamu
×
Reklama